Yaranmış vəziyyətə görə tam məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür
Bu ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çiraqlı və Orta Qərvənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atıb.
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin məlumatına əsasən, mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar var. Çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünü müdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirlərini həyata keçirirlər.
Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların əlavə protokollarının kobud şəkildə pozulmasıdır.
27 sentyabr tarixində Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüz aktı son aylar ərzində Ermənistan tərəfinin təxribatları, o cümlədən 12-16 iyul Tovuz istiqamətində hücum cəhdi, 23 avqust Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətinin aparılması, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanatları və fəaliyyətinin davamıdır.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrində qeyri-qanuni mövcudluğunun regionda sülh və sabitliyə ciddi təhlükə olduğuna yaxşı bələd olan və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və işğalçı fəaliyyətinə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən irəli gələrək prinsipial mövqe nümayiş etdirən beynəlxalq ictimaiyyət, Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətini və təxribatçı əməllərini kəskin şəkildə qınamalı və Ermənistanı beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərinə əməl etməyə məcbur etməlidir.

Full responsibility for the present situation falls on political-military leadership of Armenia
“On September 27, 2020 the armed forces of Armenia blatantly violating the ceasefire regime have launched another aggression against Azerbaijan, by intensively shelling the positions of the armed forces of Azerbaijan along the frontline, as well as the villages of Gapanli of Tartar district, Chiragli and Orta Garvand of Aghdam district, Alkhanli and Shukurbayli of Fuzuli district and Jojug Marjanli of Jabrayil district, using large-caliber weapons, mortar launchers and artillery,” Azerbaijan`s Ministry of Foreign Affairs said in a statement.
The statement reads: “According to the information of the Ministry of Defence, there are reports of dead and wounded among civilians and military servicemen. Extensive damage has been inflicted on many homes and civilian infrastructure.
In order to prevent another military aggression by Armenia and provide the security of densely populated civilian residential areas the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan undertake counter-offensive measures within the right of self-defense and in full compliance with the international humanitarian law.
Another aggression by Armenia against Azerbaijan is a blatant violation of fundamental norms and principles of international law, the international humanitarian law, including the Geneva Conventions of 1949 and their Additional Protocols, as well as the United Nations Security Council resolutions 822, 853, 874, 884 of 1993 demanding the immediate and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan.
The new act of aggression by Armenia against Azerbaijan is the continuation of the latest provocations of the Armenian side, including the attempt to an armed attack in the direction of Tovuz region on 12-16 July, 2020, the sabotage-reconnaissance group’s provocation in the direction of Goranboy region, illegal settlement policy in the occupied territories of Azerbaijan, as well as the provocative statements and activities of Armenian leadership.
Being well aware of the fact that the illegal presence of the armed forces of Armenia in the occupied Nagorno-Karabakh and surrounding regions of Azerbaijan is a serious threat to regional peace and security and demonstrating the principled position based on the norms and principles of international law on the aggression of Armenia against Azerbaijan and its illegal activities, the international community should strongly condemn Armenia’s policy of aggression and provocative activities against Azerbaijan and force Armenia to comply with the international law, including its commitments under the international humanitarian law.
Full responsibility for the present situation falls on the political-military leadership of Armenia.”