Yaranmış vəziyyətə görə tam məsuliyyət Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür
Bu ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çiraqlı və Orta Qərvənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atıb.
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin məlumatına əsasən, mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar var. Çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünü müdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirlərini həyata keçirirlər.
Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların əlavə protokollarının kobud şəkildə pozulmasıdır.
27 sentyabr tarixində Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüz aktı son aylar ərzində Ermənistan tərəfinin təxribatları, o cümlədən 12-16 iyul Tovuz istiqamətində hücum cəhdi, 23 avqust Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətinin aparılması, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanatları və fəaliyyətinin davamıdır.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrində qeyri-qanuni mövcudluğunun regionda sülh və sabitliyə ciddi təhlükə olduğuna yaxşı bələd olan və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və işğalçı fəaliyyətinə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən irəli gələrək prinsipial mövqe nümayiş etdirən beynəlxalq ictimaiyyət, Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətini və təxribatçı əməllərini kəskin şəkildə qınamalı və Ermənistanı beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərinə əməl etməyə məcbur etməlidir.

МИД Азербайджана: "Вся ответственность в связи со сложившейся ситуацией лежит на военно-политическом руководстве Армении"
27 сентября вооруженные силы Армении, грубо нарушив режим прекращения огня, предприняли очередную агрессию против Азербайджана, подвергнув интенсивному обстрелу позиции Вооруженных Сил Азербайджанской Республики вдоль линии фронта, а также села Гапанлы Тертерского района, Чираглы и Орта Гервенд Агдамского района, села Алханлы и Шукюрбейли Физулинского района и село Джоджуг Марджанлы Джебраильского района с применением крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерийских установок различного калибра.
Об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел Азербайджана.
В заявлении говорится: «Согласно информации Министерства обороны Азербайджанской Республики, среди мирного населения и военнослужащих есть погибшие и раненые. Значительный ущерб был нанесен множеству домов и гражданским объектам.
В целях предотвращения очередной военной агрессии Армении и обеспечения безопасности гражданского населения и густонаселенных жилых районов Вооруженные силы Азербайджанской Республики принимают контрнаступательные меры в рамках права на самооборону и в полном соответствии с международным гуманитарным правом.
Очередная агрессия Армении против Азербайджана является грубейшим нарушением фундаментальных норм и принципов международного права, международного гуманитарного права, в том числе Женевских конвенций 1949 года и дополнительных протоколов к ним, а также резолюций Совета Безопасности ООН номер 822, 853, 874, 884 1993 года, требующих немедленного и безоговорочного вывода вооруженных сил Армении с оккупированных территорий Азербайджана.
Новая провокация Армении против Азербайджана, совершенная 27 сентября, является продолжением провокаций последних месяцев, в том числе попыток нападения в Товузском направлении 12-16 июля, диверсионно-разведывательной операции противника в Геранбойском направлении 23 августа, проведения политики незаконного заселения оккупированных азербайджанских территорий, а также подстрекательских заявлений и деятельности руководства Армении.
Международное сообщество, хорошо осведомленное о том, что незаконное присутствие вооруженных сил Армении в оккупированном Нагорном Карабахе и прилегающих регионах Азербайджана представляет серьезную угрозу миру и стабильности в регионе и, исходя из норм и принципов международного права, демонстрирующее принципиальную позицию в отношении агрессии и оккупационной деятельности Армении против Азербайджана, должно резко осудить оккупационную политику и провокационные действия Армении против Азербайджана и обязать Армению соблюдать международное право, в том числе международные гуманитарные обязательства.
Вся ответственность в связи со сложившейся ситуацией лежит на военно-политическом руководстве Армении».