İstanbulda Azərbaycana dəstək mitinqi keçirilib
Sentyabrın 28-də ölkəmizin İstanbuldakı Baş Konsulluğunun qarşısında “Səninləyik Azərbaycan, səninləyik Qarabağ!” şüarı ilə Azərbaycana dəstək mitinqi keçirilib.
Tədbir İstanbul Türkiyə-Azərbaycan Dərnəyinin (İSTAD) təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Aksiyada İSTAD-ın sədri Səfər Qaraqoyunlu media üçün açıqlamanı oxuyub.
Açıqlamada deyilir: “İyirmi səkkiz ildir haqsız yerə işğal edilən torpaqlarımızın azadlığı bütün türk millətini həyəcanlandırdı. Vətənin işğaldan azad edilməsi uğrunda şəhid olan qardaşlarımıza rəhmət, yaralılarımızın tezliklə sağalmalarını diləyirik. Azərbaycan torpaqlarını işğal edərək 28 ildir qanunsuz şəkildə bölgədə qeyri-sabitlik yaradan, Xocalı soyqırımı daxil olmaqla, qətliamlar törədərək minlərlə günahsız insanı vəhşicə qətlə yetirən, beynəlxalq hüququ heçə sayaraq tərəfdarlarından aldığı dəstəklə Azərbaycanın 20 faiz torpağını işğal edən Ermənistanı sərt şəkildə qınayırıq. Bölgədə sıxışıb qalan, iqtisadi və siyasi problemlər yaşayan Ermənistan Azərbaycana hücum etməklə öz aləmində çıxış yolu tapmaq istədi. Beynəlxalq səviyyədə tanınmış Qarabağ torpaqlarının Azərbaycana aid olduğuna dair hüquqi sənədlər var. Bu qərarlara məhəl qoymayan Ermənistan işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarında qanunsuz fəaliyyət göstərməyə davam edir. Buna cavab olaraq Azərbaycan müdafiə hüququndan istifadə edərək işğal olunmuş əraziləri geri qaytarmaq üçün hərəkətə keçib. Azərbaycan dövlətinin bu təşəbbüsünü tam dəstəkləyirik. Bəzi güclərə arxalanan Ermənistan bölgədə sülhün bərqərar olması üçün Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarını qeyd-şərtsiz tərk etməlidir. 83 milyonluq Türkiyə xalqı və 300 milyonluq türk dünyası olaraq Azərbaycanın haqlı mübarizəsində sonadək qardaşlarımızın yanındayıq.
Türk millətinin səbiri daşıb, “Bəsdir artıq!” deyirik”.
Sonra dərnək rəhbəri Azərbaycan Ordusundan gələn son sevindirici xəbərləri tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
Azərbaycan və Türkiyə bayraqlarının dalğalandığı mərasimdə Ordumuza və Azərbaycana dəstək şüarları səsləndirilib.
Tədbirdə hər iki ölkənin ictimai, mədəniyyət xadimləri, Türkiyədə yaşayan həmvətənlərimiz, burada fəaliyyət göstərən qurumların əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.

Azerbaijan support action held in Istanbul
‘We are with you, Azerbaijan; We are with you, Karabakh!’ rally in support of Azerbaijan was held on 28 September, in front of our Consulate General in Istanbul. The event was organized by the Turkey-Azerbaijan Society in Istanbul (ISTAD). The ISTAD Chairman Safar Garagoyunlu read a statement for the media at the action.
‘The entire Turkish nation is excited to hear of the liberation of our lands, which had been unjustly occupied for twenty-eight years. May our brothers who sacrificed their lives for the recovery of our homeland lay in peace; may our wounded recover speedily. We strongly condemn Armenia, which has been causing instability in the region for 28 years, brutally killing thousands of innocent people by committing acts of genocide, including in Khojaly, which has occupied 20 percent of Azerbaijani lands, disregarding international law. Stuck in the region with economic and political problems, Armenia thus imagined finding a way out by attacking Azerbaijan. There are internationally recognized legal documents, showcasing that Karabakh lands belong to Azerbaijan. Without any regard for these acts, Armenia continues to operate lawlessly in the occupied Azerbaijani lands. Azerbaijan, in response, has taken action to recover the occupied territories through our lawful right of defence. We fully support this initiative by Azerbaijan. Armenia, which relies heavily on certain powers, must unconditionally leave the occupied Azerbaijani territories to restore peace in the region. The 83 million Turkish people and 300 million Turks will remain by their brothers in Azerbaijan’s righteous struggle until the very end.
The patience of the Turkic people has waned. ‘Enough is enough!’, we say.’
The head of the society then shared the latest good news from the Azerbaijani Army with the participants of the event.
They waved the Azerbaijani and Turkish flags and chanted slogans in support of our army and country.
The event was attended by public and cultural figures from both countries, our compatriots living in Turkey, and representatives of numerous institutions and media.