Azərbaycanda yaşayan etnik icma rəhbərləri Ermənistanın təxribatları ilə bağlı bəyanat yayıblar
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinə Azərbaycan Respublikasında yaşayan etnik icma rəhbərlərinin imzaladığı bəyanat daxil olub. Bəyanatın mətnini təqdim edirik.
Bu ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistan növbəti hərbi təcavüzə əl ataraq, atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozub, təmas xətti boyunca Azərbaycan Ordusunun mövqelərini, yaşayış məntəqələrini iriçaplı silahlardan və artilleriya qurğularından atəşə tutmuşdur. Azərbaycanın cavab həmlələri nəticəsində ciddi tələfat verən düşmən növbəti siyasi-ideoloji təxribata əl atır, Azərbaycan Respublikasının guya döyüş əməliyyatlarına müxtəlif xalqların nümayəndələrinin zorla cəlb etməsi barədə çirkin məlumat yaymışdır.
Onu da yaxşı bilirik ki, Azərbaycanda yaşayan xalqlar arasında əsrlərboyu davam edən sarsılmaz dostluq və qardaşlıq münasibətləri, onların vahid və bölünməz vətən naminə həmrəyliyi özünün sərsəm iddiaları ilə monoetnik dövlətə çevrilən irqçi Ermənistanda həmişə qısqanclıq və qıcıq hissi ilə qarşılanır. Çünki Vətənimiz Azərbaycanın ən böyük sərvəti onun etnik müxtəlifliyi, burada yaşayan bütün xalqların tarixi birliyi və qardaşlığıdır. Münaqişənin əvvəllərində olduğu kimi, bu gün də Azərbaycan Milli Ordusunun sıralarında Azərbaycanda yaşayan xalqların yüzlərlə, minlərlə nümayəndələri - əsgər və zabitləri vardır. Odur ki, terrorçu Ermənistan və onun havadarları münaqişənin ilk dövrlərindən etibarən Azərbaycan xalqları arasında münasibətləri pozmağa, etnik, dini zəmində süni qarşıdurmalar yaratmağa çalışmış və bu istiqamətdə pozuculuq fəaliyyətini indi də davam etdirməkdədir. Lakin onların bütün çirkin və mənəviyyatsız oyunları həmişə olduğu kimi bu gün də uğursuzluqla nəticələnir. Ermənistanın dövlətimiz üçün əlavə gərginlik mənbələrinin yaradılmasına yönəldilmiş təxribat cəhdləri sıralarımızı daha da möhkəmləndirir, bizi bir-birimizə bağlayan qardaşlıq tellərini daha sarsılmaz edir. Ermənistanın özünü Azərbaycanda yaşayan xalqların “dostu və himayədarı” kimi təqdim etməsi isə riyakarlıqdan başqa bir şey deyildir.
Biz Ermənistanın növbəti çirkin böhtan kampaniyasını qətiyyətlə pisləyir və bir daha bəyan edirik: İşğalçı və marionet Ermənistan dərk etməlidir ki, Azərbaycanın bütün xalqları Vətənimizin ərazi bütövlüyünün bərpası, torpaqlarımızın düşməndən azad olunması, məcburi köçkünlərimizin öz ata-baba yurdlarına, Azərbaycanın tarixi torpaqlarına qayıtması uğrunda aparılan müqəddəs mübarizədən heç vaxt kənarda qalmamışdır.
Biz etnik və dini mənsubiyyətimizdən asılı olmayaraq, Azərbaycan əsgərlərinin döyüş bölgələrində uğurlarına sevinəndə, şəhidlərimizə göz yaşları tökəndə onların etnik mənsubiyyətini soruşmuruq. Biz ürəkdən inanırıq və əminik ki, tezliklə Azərbaycanın rəşadətli ordusu üçrəngli bayrağımızı Şuşada, Xankəndidə dalğalandıracaq, şəhidlərimizin qisasını alacaq və mənfur düşmən üzərində böyük qələbə sorağı ilə bizi sevindirəcəklər. Azərbaycan əsgərlərinin isə hansı xalqa məxsus olmalarının, hansı dildə danışmalarının və hansı dinə tapınmalarının heç bir əhəmiyyəti yoxdur. Çünki Azərbaycan bizim doğma Vətənimiz, Azərbaycan Respublikası bizim də dövlətimizdir. Onun hər qarış torpağı Azərbaycan xalqları üçün müqəddəs və əzizdir. Qələbə bizimdir!

Leaders of ethnic communities in Azerbaijan issue a statement on the provocations of Armenia
The Baku International Multiculturalism Centre has received a statement signed by the leaders of ethnic communities living the Republic of Azerbaijan. We present the text herein:
On September 27, Armenia resorted to yet another military aggression, grossly violating the ceasefire regime, firing large-calibre weapons and artillery at the positions and settlements of the Azerbaijani Army along the contact line. The retaliation operations by Azerbaijan have made the enemy suffer great losses, however the cunning enemy has resorted to one more political-ideological provocation. They have spread ugly information that representatives of various nations are allegedly forced to join military operations of the Republic of Azerbaijan.
We know very well that the centuries-long unwavering friendship and brotherhood among the various peoples in Azerbaijan, their solidarity for their single and indivisible homeland, have always been a source for jealousy and irritation in racist Armenia, which has turned into a monoethnic state with absurd claims. One of the fortes of our Motherland Azerbaijan is its ethnic diversity and the historical unity and brotherhood among its peoples. There are thousands of representatives, soldiers, and officers, of all ethnicities living in Azerbaijan, now serving in the ranks of the Azerbaijan National Army. Since the beginning of the conflict, terrorist Armenia and its patrons have tried to disrupt the relations between the peoples of Azerbaijan, stirring artificial conflicts on ethnic and religious grounds. They are continuing their destructive activities. Yet, all their dirty and immoral games fail as usual. The provocation attempts by Armenia, aimed at causing additional tension for our state, further strengthened our ranks, making the bonds of brotherhood that bind us together more unbreakable. Armenia’s venture at introducing itself as a ‘friend and protector’ of people living in Azerbaijan is nothing short of hypocrisy.
We strongly condemn Armenia’s ugly slander campaign and declare once and for all: The invader and puppet Armenia must comprehend that all peoples of Azerbaijan have never stayed out of the battles for the restoration of the territorial integrity of our Motherland, the liberation of our lands from the enemy and the return of our internally displaced persons to their ancestral lands, the historical lands of Azerbaijan.
Regardless of our ethnic and religious affiliation, we do not ask about the ethnicity of Azerbaijani soldiers as we rejoice at their successes on the battlefields and shed tears for our martyrs. We sincerely believe that the brave Azerbaijani army will soon wave our tricolour flag in Shusha and Khankendi, avenge our martyrs, and deliver us the happy news of glorious victory over the enemy. Their nationality, language, and faith they belong to do not matter, because Azerbaijan is our Motherland, and the Republic of Azerbaijan is our state. Every inch of its land is sacred and dear to all people of Azerbaijan. Victory is ours!