Azərbaycan Ordusunun şəxsi heyəti humanitar hüquq normalarına riayət edir
Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçuları döyüş əməliyyatları aparılan ərazilərdə “Beynəlxalq silahlı münaqişə tərəflərinin hörmət etməli olduqları beynəlxalq humanitar hüquq normalarına dair Memorandum”un tələblərinə uyğun fəaliyyət göstərir.
Hərbçilərimiz hərbi əməliyyatlarda iştirak etməyən şəxslərin mühafizəsini təşkil etmək, onlara tibbi və digər yardım göstərmək, eləcə də itkin düşmüş və vəfat etmiş şəxslərlə davranış qaydalarına riayət etmək bacarığına malikdirlər.
Bundan başqa, hərbi əməliyyatlar zamanı Azərbaycan Ordusu tərəfindən mülki əhali və infrastrukturun hərbi qulluqçu və obyektlərdən fərqləndirilməsi həyata keçirilir, mülki əhali və infrastrukturun hərbi zərbələrdən qorunması təmin edilir.
Eyni zamanda Azərbaycan Ordusu tərəfindən şəraitin imkan verdiyi hallarda mülki əhalinin qabaqcadan məlumatlandırılması, həmçinin öz nəzarətində olan əhalinin düşmən zərbələrindən qorunması tədbirləri həyata keçirilir.

The military personnel of the Azerbaijan Army complies with standards of humanitarian law
The servicemen of the Azerbaijan Army act by the requirements of the Memorandum of standards of the International Humanitarian Law, which must be adhered to by the parties of international armed conflict.
Our servicemen cancan protect persons not participating in the fighting, provide them with medical and other assistance, and comply with the rules for dealing with missing and dead.
In addition, during military operations, the Azerbaijan Army distinguishes between the civilian population/infrastructure and the military personnel/facilities and protects the civilian population and infrastructure from military strikes.
At the same time, the Azerbaijan Army is taking measures to inform the civilian population in advance when circumstances permit, as well as to protect the population under its control from enemy attacks.