Azərbaycan Ordusunun şəxsi heyəti humanitar hüquq normalarına riayət edir
Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçuları döyüş əməliyyatları aparılan ərazilərdə “Beynəlxalq silahlı münaqişə tərəflərinin hörmət etməli olduqları beynəlxalq humanitar hüquq normalarına dair Memorandum”un tələblərinə uyğun fəaliyyət göstərir.
Hərbçilərimiz hərbi əməliyyatlarda iştirak etməyən şəxslərin mühafizəsini təşkil etmək, onlara tibbi və digər yardım göstərmək, eləcə də itkin düşmüş və vəfat etmiş şəxslərlə davranış qaydalarına riayət etmək bacarığına malikdirlər.
Bundan başqa, hərbi əməliyyatlar zamanı Azərbaycan Ordusu tərəfindən mülki əhali və infrastrukturun hərbi qulluqçu və obyektlərdən fərqləndirilməsi həyata keçirilir, mülki əhali və infrastrukturun hərbi zərbələrdən qorunması təmin edilir.
Eyni zamanda Azərbaycan Ordusu tərəfindən şəraitin imkan verdiyi hallarda mülki əhalinin qabaqcadan məlumatlandırılması, həmçinin öz nəzarətində olan əhalinin düşmən zərbələrindən qorunması tədbirləri həyata keçirilir.

Личный состав Азербайджанской Армии соблюдает нормы гуманитарного права
Военнослужащие Азербайджанской Армии действуют в соответствии с требованиями Меморандума о нормах международного гуманитарного права, которые должны соблюдаться сторонами международного вооруженного конфликта.
Наши военнослужащие способны обеспечивать защиту лиц, не участвующих в боевых действиях, оказывать им медицинскую и иную помощь, а также соблюдать правила обращения с пропавшими без вести и погибшими.
Кроме того, в ходе военной операции Азербайджанская Армия отличает и разделяет гражданское население и инфраструктуру от военнослужащих и военных объектов, а также обеспечивает защиту гражданского населения и инфраструктуры от военных ударов.
При этом в случае, когда позволяют обстоятельства Азербайджанская Армия, принимает меры по заблаговременному информированию гражданского населения, а также принимает меры по защите подконтрольного ей населения от вражеских атак.