Ermənistan silahlı qüvvələri Qəbələ, Kürdəmir və Siyəzən rayonlarına balistik raketlər atıb
Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarını, habelə elan olunmuş humanitar atəşkəs rejiminin tələblərini pozaraq Azərbaycanın dinc əhalisini qəsdən hədəfə almaqla yaşayış məntəqələrini və strateji obyektləri raket və ağır artilleriya zərbələrinə məruz qoymaqda davam edir.
Belə ki, 22 oktyabr 2020-ci il tarixdə səhər saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı birləşmələri mühüm dağıntılara səbəb ola bilən müharibə üsullarından istifadə edib cəbhə zonasından 150 km-dən artıq uzaqlıqda yerləşən Azərbaycan Respublikasının Qəbələ, Kürdəmir və Siyəzən rayonlarına “Skad” raket qurğularından balistik taktiki raketlər atıb.
Raket zərbələri nəticəsində Qəbələ rayonunun Hacallı kənd sakini 2003-cü il təvəllüdlü Əmirbəyov Murad Ceyhun oğlu müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb, kənd ərazisində yerləşən 5 yaşayış evinə ciddi ziyan dəyib.
Həmçinin, düşmən silahlı qüvvələri Abşeron yarımadasını içməli su ilə təchiz edən və ölkəmiz üçün xüsusi strateji əhəmiyytə malik Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərini hədəfə alaraq raket atıb, lakin Ordumuzun hava hücumundan müdafiə qüvvələrinin zərərsizləşdirilməsi nəticəsində raketin hissələri su kəmərinin 250 metr yaxınlığına düşüb.
Bununla bağlı prokurorluq əməkdaşları tərəfindən hadisə yerlərində zəruri istintaq tədbirləri və prosessual hərəkətlər həyata keçirilir.

Armenian Armed Forces launch ballistic missiles at Gabala, Kurdamir and Siyazan regions
The Armed Forces of the Republic of Armenia in violation of the norms and principles of international law, the 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols, as well as the requirements of the declared humanitarian ceasefire continue to subject settlements and strategic facilities to missile and heavy artillery shelling, deliberately targeting the civilian population of Azerbaijan.
Starting early in the morning of October 22th, the Armenian armed forces using massively destructive warfare methods fired Scud ballistic tactical missiles at Gabala, Kurdamir and Siyazan districts of the Republic of Azerbaijan, which are located more than 150 km away from the frontline.
As a result of rockets launched, resident of Hajally village, Gabala district - Amirbeyov Murad Jeyhun, born in 2003, received various injuries, 5 houses in the village were severely damaged.
Also, the hostile forces targeted the Oghuz-Gabala-Baku water pipeline, which supplies drinking water to the Absheron Peninsula and is of special strategic importance for our country. However, as a result of neutralization by our Army's air defense forces, parts of the missile fell within 250 meters from the pipeline.
In this regard, all necessary investigative measures and procedural actions are currently conducted at the scene.