ASALA terror təşkilatının üzvü olan Fransa vətəndaşı və onun rəhbərlik etdiyi dəstə barəsində cinayət işi başlanıb
Həyata keçirilən bu tədbirlərin davamı kimi, Azərbaycan Respublikasının Baş prokurorluğunda “ASALA” terror təşkilatının üzvü, dəfələrlə terrorçuluq fəaliyyətinə görə məhkum edilmiş Fransa Respublikasının vətəndaşı Gilbert Minasyan və onun rəhbərlik etdiyi 15 nəfərdən ibarət hərbi təcrübəyə malik dəstənin Azərbaycan Respublikasının ərazisində törətdikləri cinayət əməllərinə dair yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələrində yayılmış çoxsaylı məlumatlar əsasında araşdırma aparılıb.
Araşdırmalarla terror təşkilatının üzvü Fransa vətəndaşı Gilbert Minasyan və onun rəhbərlik etdiyi 15 nəfərdən ibarət hərbi təcrübəyə malik dəstənin digər üzvləri birlikdə Ermənistanda və Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində olan şəxslərlə cinayət əlaqəsinə girib cinayətkar birlik tərkibində birləşərək “Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədi haqqında” Qanunun və Miqrasiya Məcəlləsinin tələblərinə zidd olaraq Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurasının 30 aprel 1993-cü il tarixli 822 saylı, 29 iyul 1993-cü il tarixli 853 saylı, 14 oktyabr 1993-cü il tarixli 874 saylı, 12 noyabr 1993-cü il tarixli 884 saylı qətnamələrinə əsasən Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış dövlət sərhədini müəyyən edilmiş sənədlər olmadan və dövlət sərhədinin nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənarda, yəni Ermənistan ərazisindən qanunsuz keçərək Xankəndi şəhəri və işğal altında olan digər yaşayış məntəqələrinə gəlmələrinə, “Dağlıq Qarabağ Respublikası” adı altında fəaliyyət göstərən qanunsuz rejimin dəstəklənməsi məqsədilə, Azərbaycan Respublikasının dinc vətəndaşlarına və anti-terror əməliyyatlarını həyata keçirən silahlı qüvvələrinə qarşı, eləcə də Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin işğal edilməsinə yönələn təcavüzkar müharibədə Ermənistan Respublikasının siyasi-hərbi rejimi tərəfindən hərbi münaqişədə muzdlu kimi istifadə edilmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bundan başqa, araşdırmalarla həmin şəxslərin qanunsuz olaraq əldə etdikləri odlu silahlardan, döyüş sursatlarından və komplekt hissələrindən istifadə etməklə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına qarşı terrorçuluq fəaliyyətində iştirak etmələrinə şübhələr üçün əsaslar müəyyən edilib.
Həmçinin, düşmən geri çəkildikcə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə prokurorluq əməkdaşları tərəfindən aparılan istintaq hərəkətləri ilə toplanmış sübutlarla xarici ölkə ətəndaşları olan muzdluların qeyri-qanuni yollarla gətirdikləri silah-sursatdan Azərbaycan Ordusuna qarşı istifadə etmələri öz təsdiqini tapıb.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma), 120.2.1 (cinayətkar birlik–təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 120.2.4 (xüsusi amansızlıqla və ya ümumi təhlükəli üsulla qəsdən adam öldürmə), 120.2.12 (milli, irqi, dini ədavət və ya düşmənçilik niyyəti ilə qəsdən adam öldürmə), 214.2.3 (terrorçuluq), 279.3-cü (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələri yaratma) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanılmış və istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə tapşırılıb.
Baş Prokurorluq tərəfindən qeyd edilən şəxslərin vətəndaşı olduqları ölkənin səlahiyyətli qurumlarına hüquqi yardım haqqında sorğular göndərilib.
Həmçinin, eyniməzmunlu cinayət əməllərinə yol vermiş Fransa Respublikasının vətəndaşı Artur Oqanisyan və Gürcüstan vətəndaşı Vaaqn Çaxalyanın barəsində başlanmış cinayət işi üzrə də istintaq-əməliyyat tədbirləri davam etdirilir.
Azərbaycan Respublikasının Baş prokurorluğu tərəfindən bəyan edilir ki, işğal olunmuş ərazilərimizdə yaradılmış qondarma rejim tərəfindən muzdluların və terrorçulardan istifadənin qanuniləşdirilməsi məqsədilə “qəbul olunmuş hər hansı qanun” beynəlxalq hüququn normalarına zidd olmaqla bu tipli əməllərə yol vermiş şəxsləri cinayət məsuliyyətindən azad etmir.

The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan continues to take necessary measures to expose the aggressive nature of the Republic of Armenia at the international level, as well as to bring to justice the servicemen of provocative Armenian units who committed crimes against our army and civilians.
As a follow-up to these measures, investigation was conducted by the Prosecutor General’s Office based on numerous reports in the local and foreign mass media about the crimes committed by the French citizen Gilbert Minasyan, a member of the ASALA terrorist organization, who has been repeatedly convicted of terrorist activities, and by a group of 15 experienced militants led by him.
The investigation established that French citizen Gilbert Minasyan and a group of 15 experienced militants led by him entering into criminal relations with persons in Armenia and the occupied territories of the Republic of Azerbaijan and uniting as a criminal group, in violation of the provisions envisaged by the Law of the Republic of Azerbaijan “On the State Border” and the Migration Code, illegally crossed the internationally recognized (in accordance with UN Security Council resolutions No. 822 of April 30, 1993, No. 853 of July 29, 1993, No. 874 of October 14, 1993 and No. 884 of November 12, 1993) state borders of Azerbaijan without valid travel documents and outside the checkpoints, i.e. through the territory of Armenia. There are well-founded suspicions that they visited the city of Khankendi and other occupied settlements, and to support the illegal so-called regime of "Nagorno-Karabakh Republic" they are used as mercenaries by the political-military regime of the Republic of Armenia in the aggressive war against civilians and the armed forces of the Republic of Azerbaijan carrying out anti-terrorist operations, and aiming at the occupation of the territories of the Republic of Azerbaijan.
The investigation also revealed grounds for suspicion that the above-mentioned persons participated in terrorist activities against the citizens of the Republic of Azerbaijan using illegally obtained firearms, ammunition and spare parts.
In addition, when the hostile armed forced retreated, evidence gathered by the prosecution authorities in the liberated territories confirmed that the foreign mercenaries had used the illegally imported weapons against the Azerbaijani army.
With regard to the above-mentioned facts, criminal proceeding was instituted by Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan under Article 100.2 (conducting aggressive war), Article 120.2.1 (deliberate murder committed by criminal community (organization)), Article 120.2.4 (deliberate murder committed with special cruelty or in publicly dangers way), Article120.2.12 (deliberate murder on motive of national, racial, religious hatred or enmity), 214.2.3 (terrorism), Article 279.3 (creation of armed formations or groups, which are not provided by the law), and other articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan. The investigation was entrusted to the Investigation Department of the Prosecutor General's Office.
Mutual legal assistance requests were submitted to relevant authorities of countries of their citizenship.
Intensive investigation measures are underway.
As previously reported, the criminal case against Arthur Ohanisyan, a citizen of the French Republic, and Vahagn Chakhalyan, a citizen of Georgia, who committed similar crimes, is under investigation.
The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan states that "any law" adopted by the so-called regime in our occupied territories to legalize the use of mercenaries and terrorists does not exempt from criminal liability those who commit such acts in violation of international law.