Suqovuşandan Tərtər çayına bol su gəlir - 28 illik həsrətə son qoyuldu (Azərtac)
Suqovuşan kəndinin işğaldan azad edilməsi aqrar sahənin inkişafına səbəb olacaq. Belə ki, Suqovuşandakı su anbarının 28 il işğal altında qalması Ağdam, Ağcabədi, Tərtər, Bərdə, Yevlax, Goranboy rayonlarının əkin sahələrinin suvarılmasında çətinlik yaratmışdı. Artıq Azərbaycan Ordusunun işğaldan azad etdiyi su anbarından Tərtərçaya su verilib. Tərtərçay indi bol su ilə axır. Bu isə o deməkdir ki, əkin sahələrinin suvarılmasında problem olmayacaq.
Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC-nin Tərtərçay Hidroqovşağının İstismarı İdarəsinin baş mühəndisi Mehman Kərimov bildirib ki, Tərtər rayonunun Suqovuşan kəndi ərazisində Tərtərçay çayı üzərində yerləşən Suqovuşan su anbarının ümumi həcmi 5,86 milyon kubmetrdir. Tərtərçay və Turağayçay çaylarından daxil olan sular su anbarında tənzimlənərək, ümumi suburaxma qabiliyyəti saniyədə 70 kubmetr olan əsas magistral kanala, kanalın 5,2 kilometrdən sonra isə hər birinin suburaxma qabiliyyəti saniyədə 50 və 20 kubmetr olan Sağ Sahil və Sol Sahil magistral kanallarına verilirdi. Suqovuşan su anbarı 28 il ərzində işğal altında olduğundan Tərtər, Goranboy, Yevlax, Bərdə, Ağdam və Ağcabədi rayonlarının ümumilikdə 96 min 217 hektar torpaq sahələrinin su təminatında ciddi çətinliklər yaranmışdı. Azərbaycan Ordusu tərəfindən Suqovuşan kəndi azad edildikdən sonra Suqovuşan su anbarından suyun buraxılmasına nail olunub. Hazırda su anbarından buraxılan suların nizamlanması nəticəsində Tərtərçayda, həmçinin kanal və arxlarda bol su var.
Uzun illərdən bəri su təminatı çətin olan bu ərazilərə suyun verilməsi ilə gələcəkdə əkinlərin davamlı aparılmasına, su qıtlığının aradan qaldırılmasına, kənd təsərrüfatında yüksək məhsuldarlığın əldə edilməsinə və ekoloji tarazlığın bərpa olunmasına şərait yaranıb. Bu isə ilk növbədə kənd sakinlərinin, fermerlərin sevincinə səbəb olub. Bərdə rayon Zümürxan kənd sakini Əbülfət Əliyev deyib: “Suqovuşan su anbarının işğal altında olması səbəbindən 30 ilə yaxındır ki, suvarmada çətinlik çəkirdik. Belə ki, mənfur ermənilər su anbarının suyunu payızın sonu və qış aylarında buraxır, əkinlərin suvarma suyuna ehtiyacı olduğu yaz-yay aylarında isə qarşısını kəsirlər. Nəticədə əkinlərin suvarılmasında çətinliklər yaranırdı. Bu isə məhsuldarlığa öz təsirini göstərirdi. Hazırda ordumuzun Suqovuşanı işğaldan azad etməsi nəticəsində Tərtərçaya bol su gəlir. Bundan sonra suvarmada çətinliklər çəkməyəcəyik. Bu isə məhsul bolluğuna gətirib çıxaracaq”.

Sugovushan - 28 years of longing ends (AZERTAC)
The liberation of Sugovushan village from the Armenian occupation will contribute to the development of the agricultural sector in Azerbaijan. Thus, the 28-year-long occupation of the water reservoir in Sugovushan created difficulties in irrigating the agricultural fields of Aghdam, Agjabadi, Tartar, Barda, Yevlakh, and Goranboy districts. Water has already been supplied to the Tartarchay River from the reservoir freed from the occupation by the Azerbaijani Army. This means that there will be no problem in irrigating the fields.
Mehman Karimov, Chief Engineer of Tartar District Branch of Azerbaijan Amelioration and Water Management OJSC, said the total volume of the Sugovushan reservoir, located on the Tartarchay River in the territory of Sugovushan village of Tartar district, is 5.86 million cubic meters. The water entering from the Tartarchay and Turagaychay rivers was regulated in the reservoir and fed to the main canal with a total subflow capacity of 70 cubic meters per second, and after 5.2 kilometers of the canal, to the Right Bank and Left Bank main canals, each with a subflow capacity of 50 and 20 cubic meters per second. Since the Sugovushan reservoir was under occupation for 28 years, there were serious difficulties in providing water to a total of 96,217 hectares of land in Tartar, Goranboy, Yevlakh, Barda, Aghdam and Aghjabadi districts. After the liberation of Sugovushan by the Azerbaijani Army, water was released from the Sugovushan reservoir. Currently, as a result of the regulation of water released from the reservoir, there is plenty of water in the Tartarchay River, as well as in canals and ditches.
Since the morning of September 27, the Armenian armed forces, using heavy weapons, mortars and large-caliber weapons, have been intensively shelling the Azerbaijani Army’s positions along the front line and residential settlements. Civilians were targeted and their houses, property and infrastructure were severely damaged. To suppress the combat activity of the Armenian armed forces and ensure the safety of the civilian population, the command of the Azerbaijani Army decided to launch a counter-attack operation along the entire front.
The glorious Azerbaijani Army liberated the village of Sugovushan from the Armenian occupation on October 3.