Ermənistan ordusunun Gəncəyə raket zərbələri nəticəsində ölənlərin sayı 7-yə, yaralananların sayı 34-ə çatıb
İşğalçı Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarını, habelə 10 oktyabr 2020-ci il tarixdə saat 12:00-dan etibarən elan edilmiş humanitar atəşkəs rejiminin tələblərini pozaraq, Azərbaycanın dinc əhalisini qəsdən hədəfə alıb yaşayış məntəqələrini ağır artilleriyadan atəşə tutaraq terror əməllərini davam etdirir.
Bununla belə, düşmən xarici kütləvi informasiya vasitələrində, o cümlədən sosial şəbəkələrdə törətdiyi cinayətləri pərdələməyə, həmin əməllərdən boyun qaçırmağa yönələn xəbərləri tirajlamaqla qanunsuz əməllərini təkzib etməyə cəhdlər göstərir.
Lakin hadisə yerindən yerli və xarici media nümayəndələrinin yaydığı foto və videogörüntülər bu yalanları ifşa etməkdədir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 11.10.2020-ci il tarixdə gecə saat 02 radələrində cəbhə zonasından kənarda yerləşən, Azərbaycan Respublikasının ikinci böyük şəhəri olan Gəncənin mərkəzi hissəsində yerləşən çox mənzilli yaşayış binalarını raket atəşinə tutması nəticəsində 3 qadın olmaqla 7 nəfər həlak olub, 16 qadın, 6 azyaşlı olmaqla 34 nəfər yaralanıb, həmçinin 10-dan artıq çoxmənzilli binaya və 100-dən çox müxtəlif təyinatlı obyektlərə ziyan dəyib.
Hazırda hadisə yerində olan prokurorluq əməkdaşları tərəfindən zərərçəkmiş şəxslərin və zərər dəymiş mülki infrastruktur obyektlərin siyahısının dəqiqləşdirilməsi ilə bağlı istintaq-əməliyyat tədbirləri həyata keçirilir.

Seven civilians killed, 34 civilians severely wounded as result of attack on Ganja
As reported earlier, the Armed Forces of the occupant Armenia flagrantly violating norms and principles of international law, the Geneva Conventions of 1949 and Additional Protocols to it, as well as the requirements of the humanitarian ceasefire declared on October 10th, 2020 at 12:00, continue to deliberately target the civilian population of Azerbaijan, and intensively bombard densely populated settlements.
However, the hostile country is trying to refute its illegal actions by circulating in foreign media and social networks, reports aimed at covering up the crimes and evading them.
Nevertheless, photos and videos published by local and foreign media representatives from the scene are exposing these lies.
On October 11th at about 2 am Armenian armed forces fired missiles at multi-apartment residential buildings in the central part of Ganja, the second largest city of the Republic of Azerbaijan, located outside the frontline zone. As a result, 7 civilians, 3 of them women, were killed, and another 34 civilians, 16 of them women and 6 minors, were severely wounded. In addition, 10 apartment buildings and more than 100 various facilities were extensively damaged.
Necessary investigative measures are currently carried out by the prosecution authorities to clarify the list of casualties and damaged civil infrastructure facilities.