MDB dövlətlərinin Baş prokurorlarının onlayn formatda iclası keçirilib
Oktyabrın 8-də Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) İştirakçı Dövlətlərinin Baş Prokurorlarının Əlaqələndirmə Şurasının (BPƏŞ) videokonfrans formatında 30-cu yubiley iclası keçirilib.
MDB prokurorluq orqanlarının və Beynəlxalq Prokurorlar Assosiasiyası rəhbərlərinin iştirak etdiyi iclasda ölkəmizi Baş prokuror Kamran Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
İclasda çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Əlaqələndirmə Şurasının yaradılmasının 25 illiyi münasibəti ilə tədbir iştirakçılarını, o cümlədən Rusiya, Belarus və Moldova Baş prokurorlarını vəzifəyə təyin olunmaları ilə əlaqədar təbrik edərək onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib.
Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının prokurorluq orqanlarının cəmiyyətdə formalaşan yeni çağırışlara adekvat uyğunlaşması və fəaliyyətində şəffaflığın təmin edilməsi, işin çevikliyinin və səmərəliliyinin artırılması, müasir dövrün tələblərinə cavab verən peşəkarların formalaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 10 iyun 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunun yeni strukturu təsdiq edilib. Sərəncamla Baş Prokurorluğun strukturu mahiyyətcə tamamilə yenidən qurularaq daha çevik, mobil və dinamik idarəetməyə malik idarələr yaradılmış, idarə və şöbələrin sayı 15-dən 18-ə çatdırılıb. İslahatlar çərçivəsində Baş Prokurorluğun İstintaq və Prokurorluqda istintaqa nəzarət idarələrinin funksiyaları, habelə ibtidai araşdırmaya prosessual nəzarətin həyata keçirilməsi sahəsində mütərəqqi yeniliklər barədə məlumat verilib.
Beynəlxalq tədbirdə iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırılmışdır ki, sentyabrın 27-dən başlayaraq təcavüzkar Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi öz təxribatçı əməllərini davam etdirərək, Cenevrə Konvensiyaları və ümumilikdə beynəlxalq hüquqdan irəli gələn öhdəliklərini kobud şəkildə pozmaqla dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri, hətta döyüş bölgələrindən kənarda yerləşən Gəncə, ərazilərində strateji obyektlər yerləşən və keçən Mingəçevir (Su Elektrik Stansiyası) və Yevlax (Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri) şəhərləri, Abşeron və Xızı rayonlarını ağır silahlardan atəşə tutub.
Baş prokuror qeyd etmişdir ki, hazırda qeyd olunan faktlar üzrə Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğu tərəfindən 26 cinayət işi başlanıb, hazırda ərazidə həyati təhlükə olmasına baxmayaraq prokuror və müstəntiqlər tərəfindən müvafiq əməliyyat-istintaq tədbirləri həyata keçirilir. Bildirilib ki, 27 sentyabr tarixindən bugünədək Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində 3-ü uşaq, 9-u qadın olmaqla 31 mülki şəxs həlak olub, 148 mülki vətəndaş ağır yaralanıb, ümumilikdə 778 yaşayış evi, 117 mülki obyekt dağıdılıb.
Məsələyə dair Özbəkistan Respublikasının Baş prokuroru Niqmatilla Yuldaşev və Rusiya Federasiyasının Baş prokuroru İqor Krasnov çıxış edərək Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normaları, o cümlədən BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələbləri çərçivəsində və sülh yolu ilə həll olunmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Daha sonra təşkilati məsələlər müzakirə edilərək əməkdaşlıq haqqında müvafiq sənədlər imzalanıb. Rusiya Federasiyasının Baş prokuroru İqor Krasnov BPƏŞ-in növbəti il üçün sədri seçilmiş, həmçinin Şuranın 31-ci iclasının 2021-ci ildə Qazaxıstanda keçirilməsi qərara alınıb.

30th meeting of Coordination Council of General Prosecutors of CIS member states held in video conference format.
On October 8th, the 30th anniversary meeting of the Coordination Council of General Prosecutors of the Commonwealth of Independent States (CIS) was held in a video conference format.
At the meeting attended by the heads of the CIS prosecution offices and the International Association of Prosecutors (IAP) our country was represented by a delegation led by Prosecutor General Kamran Aliyev.
Speaking at the meeting, the Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan congratulated the participants on the 25th anniversary of the Coordination Council. He congratulated the Prosecutors General of Russia, Belarus and Moldova on their appointment and wished them success in their future endeavors.
It was noted that in order to adequately adapt to the new challenges of society and ensure transparency in the activities of the prosecution authorities of the Republic of Azerbaijan, to increase the flexibility and efficiency of work, as well as to raise professionals who meet modern requirements, the new structure of the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan was approved by the Decree of Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, dated June 10th, 2020. The structure of the Prosecutor General's Office has been completely restructured to create more flexible, mobile and dynamic departments, and the number of departments and divisions has been increased from 15 to 18. Functions of the Investigation Department and the Department for Supervision over Investigation in prosecution authorities, as well as advanced innovations in the implementation of procedural supervision over the preliminary investigation as part of the reforms were brought to the attention of participants.
The participants of the international event were informed that starting from September 27th, 2020 the military-political leadership of the aggressor Armenia has continued its provocative actions, flagrantly violating its obligations under the Geneva Conventions and international law in general. Densely populated areas of Azerbaijan, including Ganja, the cities of Mingachevir (Hydro Power Station) and Yevlakh (Baku-Tbilisi-Jeyhan oil pipeline), Absheron and Khizi districts, which are far away from the war zones, and where strategic facilities are located and passing, have been subjected to heavy artillery bombardment.
Kamran Aliyev noted that the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan has launched 26 criminal cases on the above facts, and despite the threat to life, prosecutors and investigators are taking appropriate operational and investigative measures in those areas. It was underscored that as a result of the Armenian military aggression since September 27th, 31 civilians, including 3 children and 9 women, were killed, 148 civilians were seriously injured, a total of 778 houses and 117 civil facilities were destroyed.
Touching upon this issue Nigmatilla Yuldashev, Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan, and Igor Krasnov, Prosecutor General of the Russian Federation, stressed the importance of a peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict within the framework of international law according to the provisions envisaged by the UN Security Council resolutions.
Organizational issues were discussed and relevant documents on cooperation were signed. The Prosecutor General of the Russian Federation Igor Krasnov was elected Chairman of the Coordination Council for the next year, and it was decided to hold the 31st meeting of the Council in 2021 in Kazakhstan.