Ermənistanın BTC-yə raket atəşi ilə bağlı cinayət işi açılıb
Təcavüzkar Ermənistan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən «Silahlı münaqişələr zamanı mülki şəxslərin müdafiəsinə dair» 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyasının və Konvensiyaya edilmiş əlavə Protokolların tələblərini kobud şəkildə pozaraq dinc əhaliyə qarşı terror əməllərini davam etdirir.
Xəbər verildiyi kimi, Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin silahlı birləşmənin üzvləri mühüm dağıntılara səbəb ola bilən müharibə üsullarından istifadə etməklə 06 oktyabr 2020-ci il tarixdə, saat 18:30 radələrində Azərbaycan Respublikasının Yevlax rayonunun silahsızlaşdırılmış zonaları, habelə hərbi hədəf olmayan, aydın görünən, fərqləndirilən və xam neft və kondensat ixrac edən kəmərləri hədəfə almaqla, eləcə də döyüşlərdə iştirak etməyən, hərbi əməliyyatlar aparılan ərazidən ən azı 50 kilometrdən artıq məsafədə yerləşən Yevlax rayonunun Aran qəsəbəsi istiqamətində beynəlxalq hüquqla qadağan edilmiş silahları, müharibə vasitələrini və üsullarını tətbiq edib mülki obyektlərə əhəmiyyətli zərər vura bilən qurğulara raketlə hücum etməklə 9M525 qəlpəli “Smerç” nəslindən olub böyük dağıdıcı qüvvəyə malik, içərisində 300 ədəd 9N235 bombacıqları olan reaktiv yaylım atəşli raketdən atəş açmış, Azərbaycan silahlı qüvvələri tərəfindən havada zərərsizləşdirilməsi nəticəsində raketin içərisində olan bombacıqlardan bir hissəsi Yevlax rayonu Aran qəsəbəsindən keçən diametri 42 düym olan Cənub Qafqaz Genişlənmiş Boru kəmərinin boru xəttinin üzərinə, bir hissəsi həmin ərazidən keçməklə xam nefti Qara dəniz sahilinə nəql edən Qərb İxrac Boru kəmərindən 120 metr məsəfəyə, digər hissələri isə həmin qəsəbədən keçən Bakı-Tibilisi-Ceyhan Neft kəmərindən 100 metr məsafəyə səpələnmiş, bununla da neft ixrac edən və dağıdılması əhəmiyyətli əmlak ziyanının vurulmasına səbəb ola bilən böyük ötürücülü xam neft və kondensat ixrac edən kəmərlər üçün təhlükəli şərait yaratmaqla infrastruktur obyektlərinə və digərlərinə məxsus xüsusilə külli miqdarda əmlakların qəsdən məhv edilməsinə cəhd olunmuş, Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzkar müharibə planlaşdırılıb və aparılıb, terrorçuluq cinayəti törədilib.
Göstərilən cinayət faktları ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş Prokuroru tərəfindən 06 oktyabr 2020-ci il tarixdə Cinayət Məcəlləsinin 100.1, 100.2 (təcavüzkar müharibəni planlaşdırma, hazırlama, başlama və ya aparma), 116.0.1, 116.0.6, 116.0.7 (silahlı münaqişə zamanı beynəlxalq humanitar hüquq normalarını pozma), 117.2 (silahlı münaqişə zamanı cinayətkar əmr vermə), 214.2.1, 214.2.3 (terrorçuluq), 218.3 (cinayətkar birlik (təşkilat) yaratma), 279.3-cü (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələri yaratma) və 186.3-cü (xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla əmlakı qəsdən məhv etmə və ya zədələmə) maddələri ilə cinayət işi başlanılıb və istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə həvalə edilib.
Hazırda prokurorluq əməkdaşları tərəfindən hadisə yerində zəruri istintaq tədbirləri və prosessual hərəkətlər həyata keçirilir.
Ermənistanın işğalçı mahiyyətinin beynəlxalq müstəvidə bir daha ifşa edilməsi, işğalçı dövlətə qarşı beynəlxalq hüquqla nəzərdə tutulmuş sanksiyaların tətbiq olunması məqsədilə Baş Prokurorluq tərəfindən bütün beynəlxalq qurumlara müraciət edilməsi təmin ediləcəkdir.

Armenia continues to commit terrorism acts in blatant violation of the norms and principles of international law
Aggressive Armenia continues to commit acts of terrorism against civilians in blatant violation of the norms and principles of international law, including the requirements of the 1949 Geneva Convention (IV) relevant to the Protection of Civilian Persons in Times of War and the Additional Protocols to the Convention.
As reported, on October 6th, 2020, at about 6:30 pm, the armed forces of Armenia, using massively destructive methods of warfare and weapons prohibited by international law, and targeting demilitarized zones, as well as non-military, clearly visible, differentiated crude oil and condensate export pipelines, launched missiles at civilian objects in the direction of the Aran settlement of Yevlakh District, which is not involved in hostilities and is at least 50 kilometers away from the area of military operations. The 9M525 Smerch rocket, which has a large destructive power and contains 300 9N235 bombs, was neutralized in the air by the Azerbaijani Armed Forces. As a result, some of the bombs inside the rocket hit the 42-inch-diameter South Caucasus Expanded Pipeline in Aran settlement, Yevlakh District. Some of the bombs scattered 120 meters from the Western Export Pipeline, which transports crude oil to the Black Sea coast, and other parts were scattered 100 meters from the Baku-Tbilisi-Jeyhan Oil Pipeline passing through the settlement. Thus, by planning and waging an aggressive war against the Republic of Azerbaijan, a terrorist crime was committed by the Armenian armed units, which attempted to deliberately destroy a large number of infrastructure facilities and other property, creating dangerous conditions for oil-exporting and high-capacity crude oil and condensate export pipelines, which could inflict significant property damage.
With regard to the above-mentioned criminal facts, On October 6th, criminal proceedings were instituted by Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan under Article 100.1, 100.2 (planning, preparation, implementation or conducting aggressive war), 116.0.1, 116.0.6, 116.0.7 (infringement of norms of the international humanitarian right during confrontations), 117.2 (giving criminal orders during an armed conflict), 214.2.1, 214.2.3 (terrorism), 218.3 (creation of criminal community (criminal organization)), 279.3 (creation of armed formations or groups, which are not provided by the law) and Article 186.3 (deliberate destruction or damage of another's property causing especially large damage). The investigation was entrusted to the Investigation Department of the Prosecutor General's Office.
The prosecution authorities are currently conducting out the necessary investigative measures and procedural actions at the scene.
The Prosecutor General's Office will appeal to all international organizations to once again reveal the aggressive nature of Armenia at the international level and to impose sanctions under international law against the aggressor state.