05 oktyabr 2020-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyev və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici Əlaqələr şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev tərəfindən Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin göstərişi ilə dinc mülki əhalimizin ağır artilleriyadan atəşə tutularaq onlara qarşı müxtəlif cinayətlərin törədilməsinə dair birgə brifinq keçirilib.
Brifinqdə 30-a yaxın səfir və müavinləri, 19 nəfər diplomatik korpusunun digər əməkdaşları, eyni zamanda yerli və xarici medianın 30-dan artıq nümayəndələri də iştirak edib.
Baş prokuror brifinqdə çıxış edərək 2020-ci ilin sentyabr ayının 27-dən Ermənistan Respublikası tərəfindən Cenevrə konvensiyasının tələbləri pozularaq Azərbaycan Respublikasına qarşı başlanmış təcavüzün davam etdiyini, 04 oktyabr 2020-ci il tarixdən etibarən döyüş bölgəsindən xeyli uzaqda yerləşən Azərbaycan Respublikasının ikinci böyük şəhəri, 500 mindən çox əhalisi olan Gəncə şəhərinin və sənaye əhəmiyyətli Mingəçevir şəhərinin, 05 oktyabr 2020-ci il tarixdən isə Goranboy, Göygöl, Beyləqan, Bərdə, Tərtər, Zərdab rayonlarının dinc əhalisinin sıx yaşadığı məntəqələrin raket və top mərmilərindən atəşə tutulduğunu, nəticədə mülki əhali arasında həlak olan və xəsarət alanların olmasını, mülki infrastruktura külli miqdarda ziyan dəyməsini tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
Baş prokuror Kamran Əliyev və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev media nümayəndələrin çoxsaylı suallarını cavablandırıblar.

On October 5, Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan Kamran Aliyev and Aide to the President, Head of the Foreign Relations Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev hold a joint briefing.
About 30 ambassadors and deputies, 19 other members of the diplomatic corps, as well as more than 30 representatives of local and foreign media attended the briefing.
Addressing the briefing, the Prosecutor General noted that Armenia continues its aggression against Azerbaijan, which it began on September 27, 2020 in violation of the Geneva Convention. Thus, the enemy, as of October 4, fired missiles and artillery shells at densely populated settlements of the second largest city of Azerbaijan with a population of more than 500,000, located far from the war zone, Ganja city and industrial city of Mingachevir, and from October 5, 2020, Goranboy, Goygol, Beylagan, Barda, Tartar Zardab districts, and inflicted extensive damage to civilian infrastructure.
Prosecutor General Kamran Aliyev and Presidential Aide Hikmat Hajiyev answered numerous questions from the media.