Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xızı və Abşeron rayonlarının ərazisinə raket atılıb
İşğalçı Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri 04.10.2020-ci il, saat 12 radələrində təcavüzkar hərbi-siyası rəhbərliyinin göstərişi ilə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyası və onun Əlavə Protokollarını, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qərar və qətnamələrini kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycanın dinc əhalisini qəsdən hədəfə almaqla mühüm dağıntılara səbəb ola bilən müharibə üsullarından istifadə etməklə döyüş əməliyyatlarının aparıldığı bölgəyə aidiyyəti olmayan Xızı rayonunun Türkoba kəndi və Abşeron rayonunun Pirişikül kəndinin yaşayış məntəqələrini və silahsızlaşdırılmış zonaları, habelə hərbi hədəf olmayan, aydın görünən və fərqləndirilən obyektləri, o cümlədən mülki əhalini hədəfə almaqla 2 ədəd böyük dağıdıcı qüvvəyə malik uzunmənzilli ballistik raketlərdən istifadə edib həmin kəndlər istiqamətində intensiv atəşlər açmaqla Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzkar müharibə planlaşdırılmaqla aparılmış və terrorçuluq cinayəti törədilib.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma), 29, 120.2.1 (cinayətkar birlik–təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürməyə cəhd), 29, 120.2.4 (xüsusi amansızlıqla və ya ümumi təhlükəli üsulla qəsdən adam öldürməyə cəhd), 29, 120.2.12 (milli, irqi, dini ədavət və ya düşmənçilik niyyəti ilə qəsdən adam öldürməyə cəhd), 186.3-cü (əmlakı qəsdən məhv etmə və ya zədələmə xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla törədildikdə), 279.3-cü (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələri yaratma) maddələri ilə cinayət işi başlanılmış və istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə tapşırılıb.
Prokurorluq əməkdaşları tərəfindən zərərçəkmiş şəxslərin və zərər dəymiş mülki infrastruktur obyektlərin siyahısının dəqiqləşdirilməsi ilə bağlı istintaq-əməliyyat tədbirləri həyata keçirilir.
Baş Prokurorluq bəyan edir ki, erməni silahlı birləşmələri tərəfindən hərbi hədəfli obyektlərin vurulması adı ilə döyüş bölgəsindən xeyli uzaqda yerləşən mülki əhalinin sıx yaşadığı ərazilərin və məntəqələrin ağır artilleriyadan atəşə tutularaq dinc əhaliyə qarşı cinayətlərin törədilməsinə görə Ermənistanın və işğal olunmuş Qarabağ bölgəsində yaradılmış qondarma rejiminin kriminal hərbi-siyası rəhbərliyi birbaşa məsuliyyət daşıyır.

Генпрокуратура Азербайджана распространила информацию в связи с армянскими провокациями
Оккупационные вооруженные силы Армении, грубо нарушая по указанию военно-политического руководства своей страны нормы и принципы международного права, в том числе Женевские конвенции от 1949 и дополнительные протоколы к ним, решения и резолюции Совбеза ООН, умышленно нацелившись на мирное население Азербайджана с применением военных средств, способных повлечь колоссальные разрушения, взяв на прицел не имеющие отношения к зоне конфликта населенные пункты, выпустили по селу Тюркоба Хызынского района и селу Пирикюшкюль Абшеронского района, демилитаризованным зонам, а также по невоенным целями и явно различающимся объектам, в том числе по мирному населению две обладающие высокой разрушительной силой баллистические ракеты среднего радиуса действия, тем самым совершили против Азербайджана акты террора.
По факту в возбуждено уголовное дело по статьям 100.2(ведение агрессивной войны), 29, 120.2.1 (попытка умышленного убийства, совершенная организованной группой или преступным сообществом) 29, 120.2.4 (попытка умышленного убийства, совершенная с особой жестокостью или общеопасным способом), 29, 120.2.12 (попытка умышленного убийства, совершенная по мотиву национальной, расовой, религиозной ненависти или вражды), 186.3 (умышленное уничтожение или повреждение имущества, совершенное с причинением особо крупного ущерба), 279.3 (создание не предусмотренных законодательством вооруженных формирований или групп) УК Азербайджана, ведение которого поручено Следственному управлению Генпрокуратуры Азербайджана.
В настоящее время сотрудники прокуратуры проводят все необходимые следственные мероприятия для определения круга потерпевших, а также размера ущерба гражданской инфраструктуре.
Генпрокуратура заявляет, что криминальное военно-политическое руководство Армении и созданного на оккупированных территориях Азербайджана марионеточного режима несут непосредственную ответственность за совершение военных преступлений в виде артобстрела армянскими вооруженными силами, находящихся далеко от зоны боевых действий населенных пунктов под предлогом ударов по военным объектам.