Kamran Əliyev dünya dövlətlərinin Baş Prokurorlarına müraciət edib
Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyev 04 oktyabr 2020-ci il tarixdə ABŞ, Kanada, Avstraliya, Almaniya, Rusiya, Gürcüstan, Ukrayna, Belarus, Özbəkistan, Uruqvay, İraq, İran, Argentina, Braziliya, Bolqarıstan və Polşanın Baş prokurorlarına, eləcə də Livan, Yunanıstan, Suriya və Fransa ədliyyə nazirlərinə rəsmi müraciət edib.
Müraciətdə bildirilmişdir ki, Ermənistan Respublikasının rəhbərliyinin dövlət terroru siyasətinə bağlılığının sübutu olaraq bu ilin sentyabrın 27-dən etibarən Ermənistan tərəfindən atəşkəs rejimi kobud şəkildə pozulmaqla əsasən dinc əhalinin sıx yaşadığı ərazilər, xəstəxanalar, məktəblər, uşaq evləri ağır artilleriyadan atəşə tutularaq mülki infrastruktura külli miqdarda ziyan vurulub, 04 oktyabr 2020-ci il tarixdən başlayaraq döyüş bölgəsindən uzaqda yerləşən Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncə, o cümlədən strateji senəye əhəmiyyəti daşıyan Beyləqan və Mingəçevir şəhərlərinin yaşayış məntəqələri raket və mərmilərlə atəşə tutulub, nəticədə ölən və yaralananlar var.
Azərbaycan Respublikasının Silahlı qüvvələri tərəfindən əks-hücum tədbirlərinin görülməsi nəticəsində erməni silahlı qüvvələrinin öz mövqelərini itirmələri səbəbindən, yeni canlı qüvvə toplamaq məqsədi ilə Ermənistan xarici ölkələrdə yaşayan erməniləri silahlı qarşıdurmada iştirak etməyə çağırıb.
Kütləvi informasiya vasitələrində təxminən 1000-ə yaxın etnik ermənilərin Azərbaycan Respublikasının ərazisinə gəlmələri və ya gəlmək istədikləri barədə məlumatlar yayılıb.
Qeyd edilmişdir ki, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 2178 (2014) saylı qətnaməsində “xarici terrorçu döyüşçülər” termini ilə digər ölkələrdə terror aktlarının təşkilində, həyata keçirilməsində iştirak edən şəxslər müəyyən edilib.
Xarici dövlətlər nəzərə almalıdırlar ki, bu kimi “erməni könüllüləri” döyüş bacarıqlarını əldə etdikdən sonra yaşadıqları dövlətlər üçün real təhlükə mənbəyinə çevrilə bilərlər.
Həmçinin müraciətdə qeyd olunan ölkələrdə çoxsaylı erməni diasporasının mövcud olmasını, həmin diasporanın nümayəndələri tərəfindən “erməni könüllülərinin” daşınmasının təşkil edilməsi nəzərə alınmaqla ölkə vətəndaşlarının kütləvi şəkildə Ermənistan Respublikasını ziyarət etmələrinə xüsusi diqqət yetirilməsi, eyni zamanda xarici ölkələrin ərazisindən terroristlərin Azərbaycan Respublikasına daşınmasının qarşısını alınması üçün preventiv tədbirlərin görülməsini və həmin şəxslərin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmələri xahiş edilib.

Azerbaijani Prosecutor-General appeals to counterparts, Justice Ministers of different countries
On October 4th Kamran Aliyev, Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan, officially addressed the Attorney (Prosecutor) Generals of the United States, Canada, Australia, Germany, Russia, Georgia, Ukraine, Belarus, Uzbekistan, Uruguay, Iraq, Iran, Argentina, Brazil, Bulgaria and Poland, as well as the Ministers of Justice of Lebanon, Greece, Syria and France.
The appeals stated that as an evidence of the state terrorist policy pursued by the leadership of the Republic of Armenia, since September 27th this year, Armenia has flagrantly violated the ceasefire. Heavy artillery bombardment of densely populated areas, hospitals, schools and orphanages caused extensive damage to civilian infrastructure. Starting from October 4th, the second largest city of Azerbaijan, Ganja, located far from the war zone, as well as the settlements of the strategically important Beylagan and Mingachevir cities were fired at with missiles and shells, resulting in deaths and injuries.
Due to the loss of their positions as a result of counter-offensive measures by the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, to gather new manpower Armenia called on Armenians living abroad to take part in the armed conflict.
The mass media reported that about 1,000 ethnic Armenians had arrived to the territory of the Republic of Azerbaijan or wanted to do so.
It was noted that the term "foreign terrorist fighters" (FTF) was envisaged in UN Security Council Resolution 2178 (2014) to define persons involved in the organization and implementation of terrorist acts in other countries.
Foreign countries should take into account that such "Armenian volunteers" can become a real threat to the countries where they reside once they acquire combat skills.
Also, given the presence of a large Armenian diaspora in the countries mentioned in the appeal, and taking into account that transportation of "Armenian volunteers" is organized by representatives of this diaspora, special attention should be paid to the mass visits of the country's citizens to the Republic of Armenia. At the same time, it was requested to take measures aimed at preventing the transportation of terrorists from abroad to the Republic of Azerbaijan and to bring them to liability.