Baş prokuror Kamran Əliyev beynəlxalq təşkilatlara müraciət edib
Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyev MDB iştirakçı dövlətlərinin Baş Prokurorlarının Əlaqələndirmə Şurasının katibi L.V.Yermolayev, Beynəlxalq Prokurorlar Assosiyasiyasının prezidenti Çul-ku Vanq və baş katibi Han Moral, BMT-nin İnsan hüquqları üzrə Ali komissarı Mişel Başle, Avropa Şurası İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı Dunya Miyatoviç, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (ECO) Baş katibi Hadi Sulemanpur və Türk Şurasının Baş katibi Baqdad Amreyevə rəsmi müraciət edib.
Müraciətlərdə bildirilib ki, otuz ildən artıq Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətrafındakı yeddi rayonunun Ermənistan tərəfindən işğalı və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyondan çox azərbaycanlı öz doğma torpaqlarını tərk edib, BMT–nin Təhlükəsizlik Şurasının işğal altında olan ərazilərimizdən erməni hərbi birləşmələrinin qeyd-şərtsiz və dərhal çıxarılmasına dair dörd qətnaməsi bu günə qədər icra edilməyib.
Bu ilin sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistan tərəfindən atəşkəs rejimi kobud şəkildə pozulmaqla hücum edilib, dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı ərazilər ağır artilleriyadan atəşə tutularaq mülki əhali arasında xeyli sayda itkilərə səbəb olub. Hərbi aqressiyanın qarşısını almaq və dinc mülki əhalini müdafiə etmək məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Silahlı qüvvələri tərəfindən əks-hücum tədbirləri görülüb.
Son iki gündə işğalçı ölkənin silahlı qüvvələrinin ikinci ən böyük şəhəri – münaqişə zonasından uzaqda olan Gəncə və Beyləqan şəhərlərinin raket və mərmilərlə atəşə tutulması nəticəsində 3 nəfər mülki şəxs həlak olub, 34 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almış, çoxsaylı yaşayış evlərinə və şəhərin infrastruktur obyektlərinə külli miqdarda ziyan dəyib. Həmin cinayət əməlləri barəsində “facebook” sosial şəbəkəsindəki səhifəsi vasitəsi ilə öncədən anons etmiş qanunsuz “Dağlıq Qarabağ Respublikası”nın başçısı Arayik Arutunyan barəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanılıb, istintaq davam etdirilir.
Döyüş şəraitində mümkün olan bütün istintaq tədbirlərini həyata keçirən əməkdaşlarımız sırasında fəaliyyət göstərən Ozal Həsənov ağırdərəcəli bədən xəsarəti alması nəticəsində cərrahi müdaxiləyə zərurət yaranıb.
Beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılmışdır ki, təcavüzkar Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi Azərbaycanın ərazisində yerləşən və böyük su hövzəsinin önündə dayanan Mingəçevir su elektrik stansiyasının dambasına zərbələrin endiriləcəyi barədə məlumatlar yayması onların əsl niyyətlərini açıq şəkildə nümayiş etdirib. Bu təhdidin həyata keçirilməsi kütləvi şəkildə insan tələfatı ilə nəticələnərək böyük faciəyə səbəb olacağı xüsusi olaraq vurğulanıb.
Həmçinin qeyd olunmuşdur ki, Ermənistanın rəhbərliyi tərəfindən bu yaxınlarda elan olunmuş “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” hərbi doktrinasına uyğun təcavüzkar siyasətin həyata keçirilməsi məqsədilə bir sıra digər ölkələrdən etnik erməni muzdlularının köçürülməsi yolu ilə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində demoqrafik dəyişikliklərə yönəlmiş hərəkətləri Cenevrə Konvensiyasının aşkar şəkildə pozulmasıdır və müharibə cinayətidir.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsiplərinə uyğun beynəlxalq hüquq çərçivəsində həll olunacağına dair mövqeyi çatdırılmaqla, münaqişənin bu müstəvidə həll olunması üçün Ermənistana müvafiq üsul və vasitələri ilə təsir göstərilməsi xahiş edilib.

Генеральный прокурор Азербайджана направил заявление международным структурам
Генеральный прокурор Азербайджанской Республики Кямран Алиев официально обратился к Исполнительному секретарю Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ Ермолаеву Л.В, президенту и генеральному секретарю Международной Ассоциации Прокуроров Чул-Кю Вангу и Хан Мораалу, Верховному комиссару ООН по правам человека Мишель Бачелет, комиссару Совета Европы по правам человека Дуне Миятович, генеральному секретарю Организации экономического сотрудничества Хади Солейманпуру и Генеральному секретарю Совета сотрудничества тюркоязычных государств Багдаду Амрееву.
В обращениях указывается, что более миллиона азербайджанцев были вынуждены покинуть свои родные земли в результате оккупации и политики этнической чистки, проводимой Арменией в Нагорном Карабахе и семи прилегающих к нему районах Азербайджана на протяжении более тридцати лет, а также то, что требования четырех резолюций Совета Безопасности ООН о немедленном и безоговорочном освобождении армянскими вооруженными силами оккупированных территорий так и не были выполнены.
Начиная с 27 сентября этого года Армения, грубо нарушив режим прекращения огня, подвергла тяжелым артиллерийским обстрелам густонаселенные территории, что привело к многочисленным жертвам среди мирного населения. В целях предотвращения военной агрессии и защиты гражданского населения Вооруженными силами Азербайджанской Республики были предприняты контрнаступательные меры.
За последние два дня три мирных жителя были убиты и еще 34 получили ранения в результате ракетного и артиллерийского обстрела Гянджи, второго по величине промышленного города Азербайджана, и Бейлягана, находящихся вдали от зоны конфликта, был нанесен значительный ущерб многочисленным домам и городской инфраструктуре. В связи с данными преступными деяниями было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного Кодекса и проводится расследование в отношении “главы Нагорно-Карабахской Республики” Араика Арутюняна, который заранее заявил об указанных преступлениях на своей странице в социальной сети Facebook.
Один из сотрудников органов прокуратуры, Озал Гасанов, проводивший все возможные следственные мероприятия во время боевых действий, был тяжело ранен и нуждался в хирургическом вмешательстве.
До сведения международного сообщества было доведено, что военно-политическое руководство государства-агрессора Армении открыто продемонстрировало свои намерения, распространив информацию об ударах по расположенной на территории Азербайджана перед большим водохранилищем плотине Мингячевирской ГЭС. Подчеркивалось, что реализация этой угрозы приведет к массовым жертвам и большой трагедии.
Было также отмечено, что действия руководства Армении, направленные на демографические изменения на оккупированных территориях Азербайджана путем переселения этнических армянских наемников из ряда других стран в целях проведения агрессивной политики в соответствии с военной доктриной "новой войны за новые территории", являются явным нарушением Женевских конвенций и являются военным преступлением.
Выразив позицию, согласно которой армяно-азербайджанский нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован лишь в рамках международного права в соответствии с принципами суверенитета, территориальной целостности и нерушимости международно-признанных границ Азербайджана, было запрошено использовать в отношении Армении соответствующие методы и средства воздействия для разрешения конфликта.