Baş prokuror Kamran Əliyev beynəlxalq təşkilatlara müraciət edib
Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyev MDB iştirakçı dövlətlərinin Baş Prokurorlarının Əlaqələndirmə Şurasının katibi L.V.Yermolayev, Beynəlxalq Prokurorlar Assosiyasiyasının prezidenti Çul-ku Vanq və baş katibi Han Moral, BMT-nin İnsan hüquqları üzrə Ali komissarı Mişel Başle, Avropa Şurası İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarı Dunya Miyatoviç, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (ECO) Baş katibi Hadi Sulemanpur və Türk Şurasının Baş katibi Baqdad Amreyevə rəsmi müraciət edib.
Müraciətlərdə bildirilib ki, otuz ildən artıq Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətrafındakı yeddi rayonunun Ermənistan tərəfindən işğalı və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyondan çox azərbaycanlı öz doğma torpaqlarını tərk edib, BMT–nin Təhlükəsizlik Şurasının işğal altında olan ərazilərimizdən erməni hərbi birləşmələrinin qeyd-şərtsiz və dərhal çıxarılmasına dair dörd qətnaməsi bu günə qədər icra edilməyib.
Bu ilin sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistan tərəfindən atəşkəs rejimi kobud şəkildə pozulmaqla hücum edilib, dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı ərazilər ağır artilleriyadan atəşə tutularaq mülki əhali arasında xeyli sayda itkilərə səbəb olub. Hərbi aqressiyanın qarşısını almaq və dinc mülki əhalini müdafiə etmək məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Silahlı qüvvələri tərəfindən əks-hücum tədbirləri görülüb.
Son iki gündə işğalçı ölkənin silahlı qüvvələrinin ikinci ən böyük şəhəri – münaqişə zonasından uzaqda olan Gəncə və Beyləqan şəhərlərinin raket və mərmilərlə atəşə tutulması nəticəsində 3 nəfər mülki şəxs həlak olub, 34 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almış, çoxsaylı yaşayış evlərinə və şəhərin infrastruktur obyektlərinə külli miqdarda ziyan dəyib. Həmin cinayət əməlləri barəsində “facebook” sosial şəbəkəsindəki səhifəsi vasitəsi ilə öncədən anons etmiş qanunsuz “Dağlıq Qarabağ Respublikası”nın başçısı Arayik Arutunyan barəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanılıb, istintaq davam etdirilir.
Döyüş şəraitində mümkün olan bütün istintaq tədbirlərini həyata keçirən əməkdaşlarımız sırasında fəaliyyət göstərən Ozal Həsənov ağırdərəcəli bədən xəsarəti alması nəticəsində cərrahi müdaxiləyə zərurət yaranıb.
Beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılmışdır ki, təcavüzkar Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi Azərbaycanın ərazisində yerləşən və böyük su hövzəsinin önündə dayanan Mingəçevir su elektrik stansiyasının dambasına zərbələrin endiriləcəyi barədə məlumatlar yayması onların əsl niyyətlərini açıq şəkildə nümayiş etdirib. Bu təhdidin həyata keçirilməsi kütləvi şəkildə insan tələfatı ilə nəticələnərək böyük faciəyə səbəb olacağı xüsusi olaraq vurğulanıb.
Həmçinin qeyd olunmuşdur ki, Ermənistanın rəhbərliyi tərəfindən bu yaxınlarda elan olunmuş “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” hərbi doktrinasına uyğun təcavüzkar siyasətin həyata keçirilməsi məqsədilə bir sıra digər ölkələrdən etnik erməni muzdlularının köçürülməsi yolu ilə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində demoqrafik dəyişikliklərə yönəlmiş hərəkətləri Cenevrə Konvensiyasının aşkar şəkildə pozulmasıdır və müharibə cinayətidir.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsiplərinə uyğun beynəlxalq hüquq çərçivəsində həll olunacağına dair mövqeyi çatdırılmaqla, münaqişənin bu müstəvidə həll olunması üçün Ermənistana müvafiq üsul və vasitələri ilə təsir göstərilməsi xahiş edilib.

Kamran Aliyev, Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan, officially addressed L.V.Yermolayev, Secretary of the Coordinating Council of Prosecutors General of the CIS member states, Cheol-Kyu Hwang, President of the International Association of Prosecutors (IAP), Han Moral, Secretary General of the IAP, Michelle Bachelet, the UN High Commissioner for Human Rights, Dunja Mijatović, the Council of Europe High Commissioner for Human Rights, Hadi Soleimanpour, the Secretary General of the Economic Cooperation Organization (ECO), and Baghdad Amreyev, the Secretary General of the Turkic Council.
The appeals state that for more than thirty years as a result of the Armenian occupation of Nagorno-Karabakh region and seven adjacent regions of Azerbaijan and the policy of ethnic cleansing more than one million Azerbaijanis were forced to leave their native lands. Four resolutions of the UN Security Council on the unconditional and immediate withdrawal of Armenian troops from our occupied territories have not yet been implemented.
Since September 27th this year, flagrant violation of the ceasefire and heavy shelling of the civilian population by Armenia has resulted in gross number of civilian casualties. In order to prevent military aggression and ensure protection the civil population, counter-offensive measures have been taken by the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan.
Over the last two days as a consequence of missile attacks and bombardment of Ganja, the second largest city, and Beylagan city, which are far from the conflict zone, 3 civilians were killed, 34 received miscellaneous wounds, many houses and infrastructure of the city were seriously damaged. A criminal case has been launched against Arayik Arutunyan, “head” of the illegitimate so-called “Nagorno-Karabakh Republic”, who announced the crime in advance on his Facebook page. Criminal proceeding is now ongoing.
Ozal Hasanov, one of our officers carrying out all necessary investigative measures in combat conditions, was seriously wounded and needed surgical intervention.
It was brought to the attention of the international community that by disseminating information about striking at the Mingachevir Dam (Hydro Power Station) located in the territory of Azerbaijan and standing in front of a large water basin the military-political leadership of aggressor Armenia has clearly demonstrated its true intentions. It was also emphasized that the implementation of this threat would lead to mass casualties and a great tragedy.
Actions by the Armenian leadership pursuing an aggressive policy within the recently announced military doctrine "new war for new territories" are aimed at demographic changes in the occupied territories of Azerbaijan through the resettlement of ethnic Armenians-mercenaries from a number of foreign countries, which are a clear violation of the Geneva Conventions.
Stating the stand that the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict must be resolved within the framework of international law in accordance with the principles of sovereignty, territorial integrity of Azerbaijan and the inviolability of its internationally recognized borders it was requested to influence Armenia through appropriate methods and means to settle the conflict at this level.