Azərbaycan Respublikasının Baş Prokuroru Kamran Əliyevin BƏYANATI
Sentyabr ayının 27-dən Ermənistan Respublikası tərəfindən Azərbaycan Respublikasına qarşı başlanmış təcavüz davam edir. Azərbaycan Ordusu tərəfindən əks tərəfə tutarlı cavablar verilməklə mühüm yaşayış məntəqələri və strateji yüksəkliklər azad edilib.
Buna cavab olaraq qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikasının prezidenti” Arayik Arutunyanın tapşırığı əsasında bu gün, 4 oktyabr 2020-ci il tarixdə saat 10 radələrində Cenevrə konvensiyasının tələbləri pozularaq cəbhə zonasından kənarda yerləşən Azərbaycan Respublikasının ikinci böyük şəhəri, beş yüz mindən çox dinc əhalinin yaşadığı Gəncə şəhəri raket və top mərmilərindən atəşə tutulub.
Əldə olunan məlumata əsasən Gəncə şəhər sakini Əliyev Tunar Qoşqar oğlu həlak olmuş, 32 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarəti alıb. Bununla yanaşı, şəhərin infrastrukturuna, yaşayış evlərinə külli miqdarda ziyan vurulub. Dəymiş ziyanın məbləği hadisə yerində fəaliyyət göstərən Baş Prokurorluğun əməliyyat-istintaq qrupu tərəfindən baxış keçirilməklə və digər zəruri istintaq hərəkətləri yerinə yetirməklə dəqiqləşdirilir.
İlkin araşdırma ilə qeyd olunan fakt üzrə qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikasının prezidenti” Arayik Arutunyan tərəfindən Cenevrə konvensiyasının tələbləri birbaşa pozularaq dinc əhalini qəsdən öldürmə, insanlar arasında vahimə yaradılmasına yönələn hərəkətlər etməsinə kifayət qədər sübutlar toplanıb. Buna görə də tərəfimdən Arayik Arutunyanın barəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 100.1, 100.2 (Təcavüzkar müharibəni planlaşdırma, hazırlama, başlama və ya aparma), 116.0.1, 116.0.6, 116.0.7, 116.0.8-1 (Silahlı münaqişə zamanı beynəlxalq humanitar hüquq normalarını pozma), 117.2 (Silahlı münaqişə zamanı cinayətkar əmr vermə), 120.2.1, 120.2.4, 120.2.12 (Qəsdən adam öldürmə), 186.3 (Əmlakı qəsdən məhv etmə), 214.2.1, 214.2.3 (Terrorçuluq), 218.3 (Cinayətkar birlik (təşkilat) yaratma), 279.3-cü (Qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələri yaratma) maddələri ilə cinayət işi başlanılmış və istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə tapşırılıb.
Bəyan edirəm ki, “Dağlıq Qarabağ Respublikasının prezidenti” Arayik Arutunyan və həmin qanunsuz qurumun digər hərbi-siyası rəhbərlərinin sülh və insanlıq əleyhinə, o cümlədən müharibə cinayətləri törətmələri ilə bağlı cinayət məsuliyyətinə cəlb olunması üçün zəruri tədbirlər görülməkdədir. Bununla bağlı bütün beynəlxalq qurumlara müraciət edilməsi təmin ediləcəkdir.
Tərəfimdən bir daha bəyan edirəm ki, təxribat xarakter daşıyan cinayət əməllərin, döyüş bölgəsinə aid olmayan yaşayış məntəqələrinin, şəhərlərin, o cümlədən mülki infrastruktur obyektlərinin Ermənistan tərəfindən atəşə tutulması dərhal dayandırılmalıdır.

Заявление Генерального прокурора Азербайджанской Республики Кямрана Алиева
«С 27 сентября продолжаются провокации Армении против Азербайджана. Азербайджанская армия дает на них весомый ответ, освободив от армянской оккупации важные населенные пункты и стратегические высоты. В ответ на это, по поручению т.н. "президента" вымышленной "Нагорно-Карабахской республики" Араика Арутюняна, 4 октября около 10:00 в нарушение требований Женевской конвенции ракетному и артиллерийскому обстрелу подвергся второй по величине город Азербайджана - Гянджа, в котором проживает более 500 тысяч человек.
Помимо удара по мирным жителям, нанесен значительный ущерб инфраструктуре города, жилым домам. Размер причиненного ущерба определяется оперативно-следственной группой Генеральной прокуратуры, действующей на месте происшествия, выполняются другие необходимые следственные действия.
По факту, расследуемому в рамках предварительного следствия, собрано достаточно доказательств в связи с умышленным убийством мирных жителей, действиями, направленными на наведение страха на население, со стороны т.н. "президента" вымышленной "Нагорно-Карабахской республики" Араика Арутяняна в непосредственное нарушение требований Женевской конвенции. В связи с этим в отношении Арутюняна возбуждено уголовное дело по ст. 100.1, 100.2 (планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны), 116.0.1, 116.0.6, 116.0.7, 116.0.8-1 (нарушение норм международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов), 117.2 (отдача преступных приказов во время вооруженного конфликта), 120.2.1, 120.2.4, 120.2.12 (умышленное убийство), 186.3 (умышленные уничтожение или повреждение имущества), 214.2.1, 214.2.3 (терроризм), 218.3 (организация преступного сообщества (преступной организации), 279.3 (создание не предусмотренных законодательством вооруженных формирований или групп) УК АР, и следствие поручено Главному следственному управлению Генпрокуратуры.
Заявляю, что принимаются все необходимые меры для привлечения Араика Арутюняна, т.н. "президента" "Нагорно-Карабахской республики", и других руководителей этой незаконной структуры к уголовной ответственности за совершение преступлений против мирных жителей и против человечности, а также против военных. В связи с этим будет направлено обращение во все международные структуры.
Еще раз заявляю, что преступные действия провокационного характера, обстрел со стороны Армении населенных пунктов, городов, объектов гражданской инфраструктуры Азербайджана, не относящихся к зоне боевых действий, должны быть немедленно прекращены», - говорится в заявлении генпрокурора страны.