Azərbaycan Respublikasının Baş Prokuroru Kamran Əliyevin BƏYANATI
Sentyabr ayının 27-dən Ermənistan Respublikası tərəfindən Azərbaycan Respublikasına qarşı başlanmış təcavüz davam edir. Azərbaycan Ordusu tərəfindən əks tərəfə tutarlı cavablar verilməklə mühüm yaşayış məntəqələri və strateji yüksəkliklər azad edilib.
Buna cavab olaraq qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikasının prezidenti” Arayik Arutunyanın tapşırığı əsasında bu gün, 4 oktyabr 2020-ci il tarixdə saat 10 radələrində Cenevrə konvensiyasının tələbləri pozularaq cəbhə zonasından kənarda yerləşən Azərbaycan Respublikasının ikinci böyük şəhəri, beş yüz mindən çox dinc əhalinin yaşadığı Gəncə şəhəri raket və top mərmilərindən atəşə tutulub.
Əldə olunan məlumata əsasən Gəncə şəhər sakini Əliyev Tunar Qoşqar oğlu həlak olmuş, 32 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarəti alıb. Bununla yanaşı, şəhərin infrastrukturuna, yaşayış evlərinə külli miqdarda ziyan vurulub. Dəymiş ziyanın məbləği hadisə yerində fəaliyyət göstərən Baş Prokurorluğun əməliyyat-istintaq qrupu tərəfindən baxış keçirilməklə və digər zəruri istintaq hərəkətləri yerinə yetirməklə dəqiqləşdirilir.
İlkin araşdırma ilə qeyd olunan fakt üzrə qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikasının prezidenti” Arayik Arutunyan tərəfindən Cenevrə konvensiyasının tələbləri birbaşa pozularaq dinc əhalini qəsdən öldürmə, insanlar arasında vahimə yaradılmasına yönələn hərəkətlər etməsinə kifayət qədər sübutlar toplanıb. Buna görə də tərəfimdən Arayik Arutunyanın barəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 100.1, 100.2 (Təcavüzkar müharibəni planlaşdırma, hazırlama, başlama və ya aparma), 116.0.1, 116.0.6, 116.0.7, 116.0.8-1 (Silahlı münaqişə zamanı beynəlxalq humanitar hüquq normalarını pozma), 117.2 (Silahlı münaqişə zamanı cinayətkar əmr vermə), 120.2.1, 120.2.4, 120.2.12 (Qəsdən adam öldürmə), 186.3 (Əmlakı qəsdən məhv etmə), 214.2.1, 214.2.3 (Terrorçuluq), 218.3 (Cinayətkar birlik (təşkilat) yaratma), 279.3-cü (Qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələri yaratma) maddələri ilə cinayət işi başlanılmış və istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə tapşırılıb.
Bəyan edirəm ki, “Dağlıq Qarabağ Respublikasının prezidenti” Arayik Arutunyan və həmin qanunsuz qurumun digər hərbi-siyası rəhbərlərinin sülh və insanlıq əleyhinə, o cümlədən müharibə cinayətləri törətmələri ilə bağlı cinayət məsuliyyətinə cəlb olunması üçün zəruri tədbirlər görülməkdədir. Bununla bağlı bütün beynəlxalq qurumlara müraciət edilməsi təmin ediləcəkdir.
Tərəfimdən bir daha bəyan edirəm ki, təxribat xarakter daşıyan cinayət əməllərin, döyüş bölgəsinə aid olmayan yaşayış məntəqələrinin, şəhərlərin, o cümlədən mülki infrastruktur obyektlərinin Ermənistan tərəfindən atəşə tutulması dərhal dayandırılmalıdır.

STATEMENT by Kamran ALIYEV, Prosecutor General of Republic of Azerbaijan
As reported earlier, the aggression launched by the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan on September 27th continues. Important settlements and strategic heights were liberated by the Azerbaijani Army with adequate responses to the opposite side.
In response, under the instruction of the so-called "President of the Nagorno-Karabakh Republic" Arayik Harutyunyan, today, October 4, 2020, at about 10 am, Ganja, the second largest city of the Republic of Azerbaijan, with a population of more than five hundred thousand civilians, was subjected to rocket and artillery shelling which is blatant violation of the requirements of the Geneva Conventions.
According to the information received, Aliyev Tunar Goshgar oglu, a resident of Ganja, was killed, 32 people received various injuries. Moreover, urban infrastructure and residential buildings were severely damaged. The amount of the damage caused is being assessed via an examination and other necessary investigative actions by the operational-investigative group of the Prosecutor General's Office, acting at the scene of the incident.
According to the preliminary investigation, there is enough evidence that the so-called "President of the Nagorno-Karabakh Republic" Arayik Harutyunyan directly violating the requirements of the Geneva Convention commited acts of deliberate murder of civilians causing panic among the people. Therefore, in accordance with Articles 100.1, 100.2 (planning, preparation, commencement or conduct of aggressive war), 116.0.1, 116.0.6, 116.0.7, 116.0.8-1 (violation of international humanitarian law in the event of an armed conflict), 117.2 (giving a criminal order during an armed conflict), 120.2.1, 120.2.4, 120.2.12 (deliberate murder), 186.3 (deliberate destruction of property), 214.2.1, 214.2.3 (terrorism) , 218.3 (creation of a criminal association (organization)), 279.3 (creation of armed groups not provided by law) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan I initiated a criminal case against Arayik Harutyunyan and the investigation was entrusted to the Investigation Department of the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan.
I declare that all the necessary measures are being taken for bringing so-called "President of the Nagorno-Karabakh Republic" Arayik Harutyunyan and other military-political leaders of this illegal regime to the justice regarding crimes committed against peace and humanity as well as war crime. Corresponding appeals on the given issue will be submitted to all the international organizations.
I reiterate that the crimes of provocative nature, targeting the residential sites in non-war zone, cities, and civil infrastructure facilities must be stopped immidiately.