Ermənilərin təxribatı nəticəsində yaralanan mülki şəxslərin sayı 33 nəfərə çatıb
Riyakar və qeyri-konstruktiv siyasət aparan Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin göstərişi ilə düşmənin silahlı qüvvələri əhalinin kompakt olduğu məntəqələri - rayon və kənd mərkəzlərini, mülki infrastruktur obyektlərini – yaşayış evlərini, xəstəxanaları, tibb məntəqələrini, məktəb binalarını, uşaq bağçalarını, dövlət qurumlarının inzibati binalarını, təsərrüfat təyinatlı əraziləri ağır artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmaqda davam edir.
Hazırkı vaxtadək ümumilikdə mülki əhalidən 33 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilib.
Bundan başqa, düşmənin mülki obyektləri atəşə tutması nəticəsində 65 yaşayış evi, 5 mülki obyekt yararsız vəziyyətə düşmüş, çoxsaylı xırda və iribuynuzlu heyvanlar tələf olub.
Dərin kədər hissi ilə qeyd edirik ki, düşmənin dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri növbəti dəfə ağır artilleriyadan atəşə tutması nəticəsində 29.09.2020-ci il tarixdə saat 13 radələrində Ağdam rayonu, Qaradağlı kəndində tibb məntəqəsinə düşmüş top mərmisinin qəlpələrindən kənd sakini 1997-ci il təvəllüdlü Sarıyev Elməddin Hümbət oğlu həlak olub, məntəqənin binası dağılmış, ərazidəki sakinlər təxliyyə edilib.
Faktla bağlı Ağdam rayon prokurorluğunda Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 120.2.1-ci (cinayətkar birlik–təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 120.2.4-cü (xüsusi amansızlıqla və ya ümumi təhlükəli üsulla qəsdən adam öldürmə), 120.2.12 (milli, irqi, dini ədavət və ya düşmənçilik niyyəti ilə qəsdən adam öldürmə), 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma),186.3-cü (əmlakı qəsdən məhv etmə və ya zədələmə xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla törədildikdə) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanıb.

By now, 33 civilians in total hospitalized with various injuries
It is also reported that as a result of the shelling by the enemy, 65 residential buildings and 5 civilian objects were seriously damaged, small and large horned animals and haystacks were destroyed.
We deeply regret to inform that, on September 29th at about 13:00 as a result of the enemy's intensive artillery shelling on the densely populated areas of Azerbaijan, Sariyev Elmaddin Humbat, born in 1997, a resident of Garadaghli village, Aghdam District, was killed by shrapnel fragments falling on a medical center. The building of the center was destroyed and the residents in that area were evacuated.
Upon the fact a criminal case has been initiated by Aghdam Prosecutor's Office under Article 120.2.1 (deliberate murder committed by criminal community (organization)), Article 120.2.4 (deliberate murder committed with special cruelty or in publicly dangers way), Article 120.2.12 (deliberate murder on motive of national, racial, religious hatred or enmity), Article 100.2 (conducting aggressive war), Articles 186.3 (deliberate destruction or damage of another's property causing especially large amount of damage to a victim), and other articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan.