Ermənilərin son təxribatı ilə bağlı 4 maddə üzrə cinayət işi başlanıb
Sentyabrın 27-dən başlayaraq təcavüzkar Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi öz təxribatçı əməllərini davam etdirərək dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri ağır silahlardan atəşə tutmuş, o cümlədən mülki əhaliyə qarşı müxtəlif cinayətlər törətməyə davam etməkdədir.
Hazırkı vaxtadək Azərbaycan Ordusunun bir neçə hərbçisi şəhidlik zirvəsinə ucalmış, bir neçə hərbi qulluqçu isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.
Baş vermiş hadisələrlə bağlı toplanmış materiallar əsasında Füzuli, Tərtər, Qarabağ və Gəncə Hərbi prokurorluqlarında Cinayət Məcəlləsinin 100.1 (təcavüzkar müharibəni planlaşdırma, hazırlama və ya başlama), 116.0.7 (müdafiə olunmayan ərazilərə, yaşayış məntəqələrinə və silahsızlaşdırılmış zonalara hücum etmə), 116.0.8 (hərbi hədəf olmayan, aydın görünən və fərqləndirilən dini, təhsil, elm, xeyriyyə, tibb obyektlərinə, xəstə və yaralıların yerləşdirildiyi yerlərə hərbi zərurət olmadan hücum etmə), 120.2.12-ci (milli, irqi, dini ədavət və ya düşmənçilik niyyəti ilə adam öldürmə) maddələri ilə cinayət işləri başlanmış, istintaq qrupları yaradılmaqla operativ istintaq hərəkətləri icra olunur.
Hazırda prokurorluq əməkdaşları tərəfindən döyüş şəraitində mümkün olan bütün istintaq əməliyyat tədbirləri həyata keçirilir, o cümlədən yaralananların aldıqları xəsarətlərin ağırlıq dərəcəsini, eləcə də mülki infrastruktur obyektlərinə dəymiş ziyanın məbləğini dəqiqləşdirmək məqsədilə müvafiq ekspertizalar təyin edilib.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən müxtəlif cinayətlər törətmiş Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi qulluqçularının beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində məsuliyyətə cəlb edilərək cəzalandırılmaları istiqamətində zəruri tədbirlər görülür.

Since September 27, continuing its provocative actions the military-political leadership of the aggressor Armenia has violated its commitments under the Geneva Conventions, firing from heavy weapons at densely populated areas, as well as committing various crimes against the civilian population.
So far, several soldiers of the Azerbaijani Army have become martyrs, and some servicemen have received various injuries.
Based on the materials collected in connection with the incidents, criminal proceedings have been instituted by Fuzuli, Tartar, Karabakh and Ganja Military Prosecutor's Offices under Article 100.1 (planning, preparation or initiation of aggressive war), Article 116.0.7 (attack on unprotected territories, settlements and zones of disarmament), Article 116.0.8 (non-military attack on clearly visible and identifiable religious, educational, scientific, charitable, medical facilities, and the places where the sick and wounded are placed), Article 120.2.12 (deliberate murder on motive of national, racial, religious hatred or enmity). Urgent investigative actions are being carried out by the established investigation groups.
Mass media, as well as social media users are asked not to share unofficial and unspecified information.