Ermənistan silahlı qüvvələri genişmiqyaslı təxribat törədib
Sentyabrın 27-də səhər saat 06 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri genişmiqyaslı təxribat törədərək cəbhəboyu zonada yerləşən Azərbaycan Ordusunun mövqelərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub.
Riyakar və qeyri-konstruktiv siyasət aparan təcavüzkar Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi həmçinin, təxribatçı əməlləri ilə beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Respublikasının qəsdən və hədəflənmiş şəkildə dinc əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri artilleriya atəşinə tutmaqla mülki əhaliyə qarşı müxtəlif cinayətlər törədibər.
Düşmən tərəfindən Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çıraqlı və Orta Qərvənd, Füzuli rayonunun Alxanlı və Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərinin intensiv atəşə tutulması nəticəsində mülki əhali arasında həlak olanlar və yaralananlar var, o cümlədən çoxsaylı ev və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
Mülki əhali arasında Tərtər rayon sakini 1987-ci il təvəllüdlü Röyal Həsənov, Daşkəsən rayon sakini 1982-ci il təvəllüdlü Cəlal Zalov, Füzuli rayon sakinləri 1960-cı il təvəllüdlü Füzuli Məmmədov, 1995-ci il təvəllüdlü Vüsal Quliyev, Ağdam rayon sakinləri 1961-ci il təvəllüdlü Bəykişi Zeynalov, 1997-ci il təvəllüdlü Eşqin Allahyarov müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdiriliblər.
Dərin təəssüf hissi ilə bildiririk ki, düşmən təxribatı nəticəsində mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında itkilərimiz var.
Yerlərdə prokurorluq, o cümlədən hərbi prokurorluq əməkdaşları tərəfindən baş vermiş hadisələrin tam təfərrüatları araşdırıldıqdan sonra məsələyə hüquqi qiymət veriləcək.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən müxtəlif cinayətlər törətmiş Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi qulluqçularının beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində məsuliyyətə cəlb edilərək cəzalandırılmalarını təmin etmək məqsədi ilə zəruri olan sənədləşdirilmə aparılır və sübutların toplanılması həyata keçirilir.
Düşmən hücumunun qarşısını alarkən döyüşdə şəhid olan hərbi qulluqçularımızın qəhrəmancasına göstərdiyi yüksək əzmi və şücaəti hər zaman Azərbaycan xalqının xatirəsində əbədi yaşayacaq.

According to the Prosecutor General's Office, on September 27, at about 06:00 the Armenian armed forces started a large-scale provocation along the entire front line. Positions of the Azerbaijani army were intensively fired from large-calibre weapons, mortars and artillery of various calibres.
The military-political leadership of Armenia, pursuing a hypocritical and unconstructive policy, committed various crimes against the civilian population, deliberately and purposefully shelling densely populated areas of the Republic of Azerbaijan, and violating the fundamental norms and principles of international law.
As a result of the intensive shelling by the enemy, civilians were killed and wounded, and many houses and civilian objects were seriously damaged in Gapanly village of Terter District, Chiragli and Orta Garvand villages of Aghdam District, Alkhanli and Shukurbayli villages of Fuzuli District, and Jojug Marjanli village of Jabrail District.
Among the civilian population, Royal Hasanov, born in 1987, resident of Terter district, Jalal Zalov, born in 1982, resident of Dashkasan District, residents of the Fuzuli District - Fizuli Mammadov, born in 1960, and Vusal Guliyev, born in 1995, residents of Aghdam District -Beikishi Zeynalov, born in 1961, Eshgin Allakhyarov, born in 1997, were hospitalized with various injuries.
We express our deep regret over the death of civilians and servicemen as a result of enemy provocations.
At present, all possible investigative measures are being carried out by the prosecution authorities. Appropriate examinations to determine the severity of bodily injuries, as well as to estimate the amount of damage inflicted to civilian infrastructure is appointed.
This issue will be given a due legal assessment after all the details of the incidents are investigated by the local and military prosecution offices.
The high determination and courage demonstrated by our servicemen who were killed in the battle to prevent the enemy's attack will always live in the memory of the Azerbaijani people.
Mass media, as well as social media users, are asked not to publicize unofficial and unspecified information.