Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşi nəticəsində Azərbaycanda mülki obyektlərdə yanğın və dağıntılar törədilib
Ermənistan silahlı qüvvələrinin atdığı mərmi Ağdam rayonunda vətəndaşa məxsus fərdi yaşayış evini dağıdıb. Əraziyə cəlb olunmuş Fövqəladə Hallar Nazirliyi Qarabağ Regional Mərkəzinin xilasediciləri tərəfindən bir nəfərin cəsədi çıxarılaraq aidiyyəti üzrə təhvil verilib.
Füzuli rayonuna düşən mərmi FHN Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin (DYMX) yanğınsöndürmə avtomobilinə ziyan vurub. Hadisə nəticəsində xəsarət alan olmayıb.
Düşmənin atdığı mərmi Goranboy rayonunda yerləşən FHN DYMX Xocalı rayon Yanğından Mühafizə Hissəsinin inzibati binasına və yaxınlıqdakı minik avtomobilinə ziyan vurub. Xəsarət alan yoxdur.

Shell strikes by Armenian armed forces cause fires and destructions in Azerbaijani civilian facilities
Armenian armed forces continue causing destructions and fires in civilian infrastructure, hitting Azerbaijani dense residential territories, civilian facilities, including private and apartment buildings, and households using heavy artillery installations and rockets.
The shell strike by the Armenian armed forces ruined the private house of a citizen in Aghdam district. A corpse was removed and handed over relevantly by the rescuers of the Karabakh Regional Centre of the Ministry of Emergency Situations involved in the spot.
The shell strike on Fuzuli district damaged the fire truck of the MES State Fire Protection Service. Nobody was injured.
Adversary’s shell strike damaged the administrative building of the Khojali district Fire Protection Detachment of the MES Sate Fire Protection Service, situated in Goranboy district, and an automobile nearby. Nobody was injured.