Fövqəladə Hallar Nazirliyi Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatı nəticəsində baş vermiş fəsadlarla bağlı həyata keçirdiyi əməliyyatlara dair məlumat yayıb
Məlum olduğu kimi, sentyabrın 27-dən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri genişmiqyaslı təxribat törədərək  Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı yaşayış məntəqələrini - döyüş bölgələrindən kənarda yerləşən şəhər və kəndlərdəki mülki obyektləri, o cümlədən fərdi və çoxmənzilli yaşayış binalarını, təsərrüfatları ağır artilleriya qurğularından və raketlərdən atəşə tutaraq mülki obyektlərdə dağıntı və yanğınlar törədir.
Ümumilikdə, qeyd edilən dövrdə 21 fərdi yaşayış evi, 2 mənzil, 20 təsərrüfat, 2 ticarət və 1 infrastruktur obyektində, habelə, qəbristanlıq, qamışlıq, açıq sahə və Ağgöl Milli Parkı kimi ərazilərdə baş vermiş 10 yanğın hadisəsinin qarşısının alınması məqsədilə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin müvafiq qüvvələri səfərbər edilib. Qeyd edilməlidir ki, bir sıra hallarda yanğın baş vermiş ərazi düşmən tərəfindən intensiv atəş altında saxlanıldığından yanğınsöndürmə qüvvələrinin hadisələrə operativ müdaxiləsi mümkün olmayıb.
Bundan əlavə, xəsarət almış 9 nəfər və 2 cəsəd düşmənin raket atəşləri nəticəsində dağılmış evlərin dağıntıları altından çıxarılaraq aidiyyəti üzrə təhvil verilib.
Qeyd edək ki, əhalinin fövqəladə hallara hazırlığı məqsədilə Nazirlik tərəfindən fövqəladə hallarla bağlı davranış qaydalarına dair mütəmadi maarifləndirmə işləri aparılır. Ümumtəhsil, orta ixtisas və ali təhsil, tibb, istehsalat, turizm və digər müəssisələrdə, habelə KİV və sosial şəbəkələr vasitəsilə aparılan maarifləndirmə işləri sayəsində fövqəladə hallarla bağlı müvafiq davranış vərdişlərinin formalaşması təmin olunur. Həmçinin, əhalinin mülki müdafiə sahəsində hazırlığı və maarifləndirilməsi məqsədilə Nazirlik tərəfindən mülki müdafiə kursları və məşğələləri təşkil edilir, kompleks mülki müdafiə təlimləri, cəbhəboyu zonalarda yerləşən yaşayış məntəqələrində yaşayan əhalinin təhlükəsizliyinin təmin olunması sahəsində maarifləndirmə tədbirləri və digər tədbirlər həyata keçirilir.

Operations performed by Ministry of Emergency Situations regarding consequences of provocations by Armenian armed forces
As is known, from September 27 conducting large-scale provocations, the Armenian armed forces cause destructions and fires, hitting Azerbaijani dense residential areas, including private and apartment buildings civilian facilities, households in the cities and villages, which are far away from battlefields, using heavy artillery installations and missiles.
Overall, in this period, the forces of the Ministry of Emergency Situations have been mobilized to prevent fires in 21 private houses, 2 flats, 20 households, 2 trade, and 1 infrastructure facility, as well as 10 fires in places, like graveyard, reed, open area and the Aghgol National Park. It should be noted that in some cases quick intervention in fires by the firefighting brigades was not possible due to the intensive shelling by the adversary.
Besides, nine injured people and two corpses were removed from under the destructions of the houses ruined due to the missile strike of adversary and handed over relevantly.
Ministry of Emergency Situations carries out regular works for awareness-raising on rules of conduct in emergencies for the preparedness of population. Creation of appropriate behavioral habits is ensured through the awareness-raising events held in general education, vocational and higher education institutions, as well as medical, industrial, tourism and other facilities, as well as the works carried out via the mass media and social networks. Also, for the purposes of awareness-raising and preparedness of population on civil defense, courses and seminars are organized, complex civil defense trainings, awareness-raising events and others are conducted to ensure the safety of people living in residential areas in frontline zones.