Ermənistan silahlı qüvvələrinin zərbələri nəticəsində dinc əhalinin əmlakına ciddi ziyan dəyir
Ermənistanın silahlı qüvvələri beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini kobudcasına pozaraq Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı yaşayış məntəqələrini, mülki obyektləri, o cümlədən fərdi və çoxmənzilli yaşayış binalarını, təsərrüfatları ağır artilleriya qurğularından, raketlərdən atəşə tutaraq mülki obyektlərdə dağıntı və yanğınlar törədir, dinc əhalinin, eləcə də dövlət əmlakına ciddi ziyan vurmaqda davam edir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin atdığı mərmi nəticəsində Tərtər şəhərində vətəndaşa məxsus fərdi yaşayış evi və həyətyanı sahədəki təsərrüfat obyektinin yanar konstruksiyaları yanıb. Fövqəladə Hallar Nazirliyi Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin əraziyə cəlb olunmuş müvafiq qüvvələri tərəfindən yanğının keçdiyi yaxınlıqdakı fərdi yaşayış evinin böyük hissəsi yanğından mühafizə olunub.
Düşmənin atdığı mərmi səbəbindən Tərtər şəhərində yerləşən ikimərtəbəli yaşayış binasında iki mənzildə yanğın baş verib. Mənzillərin bir hissəsi yanğından mühafizə olunub.
Həmçinin Tərtər şəhərində vətəndaşa məxsus fərdi yaşayış evinin dam örtüyü və tavanının yanar konstruksiyaları, başqa bir vətəndaşa məxsus evin isə dam örtüyünün yanar konstruksiyaları yanıb. Evlərin qalan hissəsi yanğından mühafizə olunub.
Bundan başqa, mərmi düşməsi nəticəsində Tərtər şəhərində 7 fərdi yaşayış evində, eləcə də 1 ticarət obyektində yanğın baş verməsi barədə məlumat daxil olub. Lakin ərazi düşmən tərəfindən intensiv atəş altında saxlanıldığından yanğınlara müdaxil edilməsi mümkün olmayıb.
Beyləqan şəhərində düşmənin atdığı mərmi vətəndaşa məxsus evi tamamilə və zərbənin təsirindən yaxınlıqdakı 2 fərdi yaşayış evinin dam örtüyünün konstruksiyalarını dağıdıb. Əraziyə cəlb olunmuş FHN Mülki müdafiə qoşunları, Muğan Regional Mərkəzi və Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin müvafiq qüvvələri tərəfindən dağıntılar altından 2 nəfərin cəsədi çıxarılaraq aidiyyəti üzrə təhvil verilib.

Strikes by Armenian armed forces cause serious damages to civilian property
Violating the norms and principles of international law rudely, the Armenian armed forces cause destructions and fires in civilian facilities, and continue damaging state and private property, hitting Azerbaijani settlements with high population density, civilian facilities, including private and apartment buildings, households, using heavy artillery installations and missiles.
The shell strike by the Armenian armed forces caused fire in the combustible constructions of the private house and the household facility in the yard belonging to a citizen in Tartar city. The relevant forces of the State Fire Protection Service of the Ministry of Emergency Situations, involved in the area, protected most of the house nearby, to which the fire had passed, from the fire.
Fire broke out in two flats in two-storied apartment building in Tartar city due to the shell strike by the adversary. The flats were protected from fire partly.
Also, the roof and combustible constructions of the ceiling of the private house belonging to a citizen, and the combustible constructions of the roof of the house belonging to another citizen burnt in Tartar city. The rest of the houses were protected from the fire.
Besides, information was received on fires in seven private houses, and a trade facility in Tartar city, due to shell strike. But, because of intensive shelling by the adversary, it was impossible to intervene in the fires.
The shell strike by the adversary to Beylagan city demolished the house belonging to a citizen fully, and the constructions of the roof of two private houses nearby were also destroyed of the impact of the strike. The corpses of two people were removed from under the destructions and handed over appropriately by the relevant forces of the Civil Defence Forces, Mugan Regional Centre and State Fire Protection Service of the Ministry of Emergency Situations involved in the area.