Ermənistan silahlı qüvvələri mülki obyektləri atəşə tutmağa davam edir
Beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini kobudcasına pozan Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın mülki əhalisini atəşə tutmağa davam edir. Şanlı ordumuzla döyüş meydanında üz-üzə gəlməyə cürət etməyən düşmən Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı yaşayış məntəqələrini, mülki obyektləri, o cümlədən fərdi və çoxmənzilli yaşayış binalarını, təsərrüfatları ağır artilleriya qurğularından atəşə tutaraq mülki obyektlərdə dağıntı və yanğınlar törədir, dinc əhalinin, eləcə də dövlət əmlakına ciddi ziyan yetirir.
Çirkin əməllərini davam etdirən Ermənistan silahlı qüvvələrinin atdığı mərmi nəticəsində Tərtər rayonunun mərkəzində vətəndaşa məxsus təsərrüfat obyektində yanğın hadisəsi baş verib. Hadisə yerinə cəlb edilmiş Fövqəladə Hallar Nazirliyi Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin müvafiq qüvvələrinin operativ müdaxiləsi sayəsində yanğın söndürülüb, obyektin bir hissəsi yanğından mühafizə olunub.
Ağdam rayonunun Xındırıstan kəndinə atılan düşmən mərmisinin təsərrüfat sahəsində səbəb olduğu yanğın yanğınsöndürmə qüvvələri tərəfindən qısa müddətdə sondürülüb. Bundan başqa, Ağgöl Milli Parkının Ağcabədi rayonu ərazisinə, Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsinə, Füzuli rayonunun Horadiz şəhərinə atılan mərmilərin törətdiyi yanğınlara müdaxilə edilməsi düşmənin ərazini atəş altında saxlaması səbəbindən mümkün olmayıb.
Həmçinin, Ağgöl Milli Parkının Ağcabədi rayonu ərazisinə və Kəbirli kəndinə düşən mərmilərin zərərsizləşdirilməsi ilə əlaqədar yanğınsöndürmə qüvvələrinin növbətçiliyi təşkil edilib.

Armenian armed forces continue shelling of Azerbaijani civil population, violating the norms and principles of the international humanitarian law rudely. Not daring to face with Azerbaijani Glorious Army in the battlefield, the adversary commits destructions and fires in civilian facilities firing to the settlements with high population density, civil facilities, including private and apartment buildings and households, and causes serious damages to private and state property.
The shell strike by the Armenian armed forces, continuing their nefarious behavior, caused fire in the household facility belonging to a citizen in the centre of Tartar district. The fire was extinguished thanks to the quick measures taken by the relevant forces of the State Fire Protection Service of the Ministry of Emergency Situations involved in the spot and a part of the facility was protected from fire.
The fire broken in Khindristan village of Aghdam district due to the adversary’s shell strike was quickly extinguished by the firefighting brigades. Besides, extinguishing of the fires broken in the territory of the Aghgol National Park in Aghjabadi district, Shikharkh settlement of Tartar district and Horadiz town of Fuzuli district, caused by the shell strikes, was impossible due to shelling by the adversary.
Also, the duty of firefighters was organized due to the neutralization of the shells fallen in the territory of the Aghgol National Park in Aghjabadi district and Kabirli village.