İƏGF İdarə Heyəti: Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edirik
İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının Gənclər Forumunun (İƏGF) İdarə Heyəti Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan ordusuna və ölkənin mülki yaşayış məntəqələrinə qarşı cəbhəboyu və təmas xəttindən kənarda davam edən geniş miqyaslı təxribat və təcavüzünü qətiyyətlə pisləyir.
Ermənistanın hazırkı hücumları, xüsusi ilə Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncədə mülki əhalini hədəf alması bütün bölgənin sabitliyini pozmaq və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı çərçivəsində, habelə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi (822, 853, 874, 884) və İƏT-in müvafiq qərarları əsasında həllinə mane olmaq kimi qəbul edilməlidir.
Bu fikirlər Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ordusuna və Azərbaycan Respublikasının mülki yaşayış məntəqələrinə qarşı cəbhəboyu davam edən təcavüzü və təxribatlarına dair İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının Gənclər Forumunun İdarə Heyətinin qəbul etdiyi bəyanatda ifadə olunub.
Bəyanatda deyilir: “Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhə bölgəsi xaricindəki ərazilərə də aid olan Azərbaycan şəhərlərinə son hücumları, 1988-ci ildən bəri Ermənistanın qanunsuz münasibətinin yeni bir nümunəsidir. Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına hərbi təcavüzü, işğala məruz qalan tərəfin ərazisinin 20 faizinin qəsb edilməsi ilə nəticələnib, Azərbaycan beynəlxalq hüquq prinsipləri ilə müəyyən edilmiş və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin, suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün pozulmasıdır”.
İƏGF-nin İdarə Heyəti BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə və İslam Əməkdaşlığı Təşkilatının Sammit və Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı qərarlarına və qətnamələrinə istinad edərək Ermənistan silahlı qüvvələrinin dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasının vacibliyini qeyd edir. Erməni işğalının sona çatması, şübhəsiz ki, bütün bölgədə uzunmüddətli sülhün və sabitliyin qurulması üçün kritik əhəmiyyətə malik olacaqdır. İƏGF-nin İdarə Heyəti həm bölgədə məskunlaşan həm də münaqişə səbəbiylə köçkün olan azərbaycanlı gənclərin gələcəyi üçün bölgədəki sülh və asayişin qayğısına qalır.
İƏGF-nin İdarə Heyəti bir daha Ermənistanın Azərbaycana təcavüzünü pislədiyini ifadə edərkən Azərbaycan xalqı ilə həmrəy olduğunu və şəhid ailələrinə başsağlığı verir, yaralananların tezliklə şəfa tapmasını arzulayır.

ICYF strongly condemns ongoing large-scale provocations and aggression by Armenian armed forces
The Executive Board of ICYF strongly condemns the ongoing large-scale provocations and aggression by the Armenian armed forces against the Azerbaijani army and civilian settlements of the Republic of Azerbaijan along the entire length of the frontline and beyond. The current attacks of Armenia mostly targeting civilians in Ganja, the second largest city of Azerbaijan should be recognized as another attempt to jeopardize the stability of the whole region and obstruct the peace process of the Nagorno-Karabakh conflict between Armenia and Azerbaijan, according to the 4 resolutions (No. 822, 855, 874, 884) of the UN Security Council, as well as the relevant OIC decisions, which demand immediate and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan and support a peaceful settlement of the conflict based on sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan
Recent attacks of Armenian forces towards Azerbaijani cities including those beyond the frontline region are a new manifestation of Armenia's unlawful attitude since 1988. The aggression by the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan which has resulted in the occupation of 20 percent of the territory of Azerbaijan is a violation of Azerbaijan's internationally recognized borders, sovereignty, and territorial integrity set out by principles of international law.
The Executive Board of ICYF remarks on the importance of immediate and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces by referring to the relevant UN Security Council resolutions and the relevant decisions and resolutions of the Islamic Summit and Council of Foreign Ministers of OIC on Nagorno-Karabakh conflict. The end of the Armenian occupation will undoubtedly have critical importance for the establishment of the long-standing order and peace in the whole region. The ICYF Executive Board cares about peace and order in the region for the future of both young people settling in the region and those displaced due to the conflict.
While expressing once again condemnation of the Armenian aggression against Azerbaijan, The Executive Board of ICYF reiterates its solidarity with the people of Azerbaijan and extends its condolences to the families of the martyred, and wishes the injured speedy recovery.