Əfqanıstan Milli Şurasının Yuxarı Palatası Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün dəstəklənməsinə dair bəyanat qəbul edib
Oktyabrın 4-də Əfqanıstan İslam Respublikasının Milli Şurasının Yuxarı Palatası Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünün dəstəklənməsinə dair bəyanat qəbul edib.
Bəyanatda Əfqanıstan Milli Şurasının Yuxarı Palatası Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı silahlı hücumunu pisləyir. Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət ifadə olunur.
Əfqanıstan Milli Şurasının Yuxarı Palatası Ermənistan ilə Azərbaycan arasındakı hərbi toqquşmalar zamanı Azərbaycan Respublikasının Xocalı şəhəri və Dağlıq Qarabağ bölgəsinə dəymiş zərər və insanlıq əleyhinə cinayətlərlə bağlı dərin narahatlığını bildirir, hadisə nəticəsində həlak olanların yaxınlarının dərdinə şərik olaraq bu iki qonşu ölkə arasında problemin birdəfəlik həllini və bu hadisənin səbəbkarlarının mühakiməsini istədiyini bildirir. Sənəddə BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin ən qısa zaman ərzində icra edilməsinə çağırış əks olunur.
Əfqanıstan Milli Şurasının Yuxarı Palatası Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünün müdafiəsində bu ölkə ilə qəti şəkildə həmrəy olduğunu bəyan edir. Milli Şuranın Yuxarı Palatası, həmçinin sözügedən məsələyə dair dərhal öz mövqeyini bildirdiyi üçün Əfqanıstan İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinə təşəkkürünü ifadə edir.

Верхняя палата Национального совета Афганистана приняла заявление в поддержку суверенитета и территориальной целостности Азербайджана
4 октября Верхняя палата Национального совета Исламской Республики Афганистан приняла заявление в поддержку суверенитета и территориальной целостности Азербайджанской Республики.
В своем заявлении Верхняя палата Национального совета Афганистана осудила вооруженное нападение Армении на Азербайджанскую Республику. Кроме того, в документе выражено уважение суверенитета и территориальной целостности Азербайджана в рамках его признанных на международном уровне границ.
Верхняя палата Национального совета Афганистана выражает глубокую обеспокоенность в связи с ущербом, нанесенным Нагорно-Карабахскому региону Азербайджанской Республики в ходе военных столкновений между Арменией и Азербайджаном, и преступлениями против человечности, разделяя горе близких погибших в этих событиях, призвал к окончательному решению проблемы между двумя соседними странами и привлечению к ответственности виновных. Документ призывает к скорейшему выполнению соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН.
Верхняя палата Национального совета Афганистана заявляет о своей твердой солидарности с Азербайджанской Республикой в деле защиты ее суверенитета и территориальной целостности. Верхняя палата Национального совета также выразила признательность Министерству иностранных дел Исламской Республики Афганистан за незамедлительную позицию по данному вопросу.