Türkiyə XİN: İşğal altındakı Azərbaycan torpaqlarında məğlubiyyətə düçar olan Ermənistan insanlıq cinayətləri edir
Ermənistanın Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncədə mülki əhalini hədəf alan bugünkü hücumları bu dövlətin hüquq tanımayan simasının daha bir göstəricisidir.
Bu fikirlər Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin açıqlamasında əksini tapıb.
Həmin hücumun qınanıldığı bildirilən açıqlamada daha sonra deyilir: “İşğal altındakı Azərbaycan torpaqlarında məğlubiyyətə düçar olan Ermənistan başda Cenevrə Konvensiyası olmaqla insan hüquqlarının bütün formalarını pozaraq işğal etdiyi üçün döyüş meydanına çevrilən bölgədən də Azərbaycanın mülki əhalisinə hücumlar etməkdədir. Bu hücumlar Ermənistanın məruz qaldığı çarəsizliyi və qanunsuz işğalı davam etdirmək məqsədilə insanlıq əleyhinə cinayətlərdən geri qalmayacağını göstərməkdədir. Əvvəllər söylədiyimiz kimi, Ermənistan bölgədə sülhə və sabitliyə ən böyük maneədir. Ermənistanın təxribatlarına uymayacağını, beynəlxalq hüququn verdiyi bütün legitim müdafiə haqqını beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində istifadə etdiyini və mülki əhaliyə zərər dəyməməsi üçün mümkün olan bütün səyləri göstərdiyini bəyan edən Azərbaycanın bu mövqeyini dəstəkləyirik”.

МИД Турции: Армения, потерпевшая поражение на оккупированных азербайджанских землях, совершает преступления против человечества
Сегодняшние нападения Армении на мирное население Гянджи, второго по величине города Азербайджана, являются еще одним показателем того, что это государство не признает никаких законов.
Эти взгляды нашли отражение в заявлении МИД Турции.
В заявлении, осуждающем это нападение, далее говорится: «Армения, потерпевшая поражение на оккупированных азербайджанских землях, нападает на гражданское население Азербайджана из региона, ставшего полем боя из-за его оккупации, нарушая все формы прав человека, особенно Женевскую конвенцию. Эти нападения показывают бессилие, в котором находится Армения, и то, что она не отступит от преступлений против человечности, чтобы продолжить незаконную оккупацию. Как мы говорили ранее, Армения является самым большим препятствием на пути к миру и стабильности в регионе. Мы поддерживаем позицию Азербайджана, который заявляет, что он не подчинится провокациям Армении, и что он использует все законные права на оборону, предусмотренные международным правом, в пределах своих международно признанных границ, и что он прилагает все возможные усилия для предотвращения ущерба гражданскому населению», - говорится в сообщении МИД Турции.