İranın Bakıdakı səfirliyi Azərbaycanın mülki obyektlərinə, eləcə də vətəndaşlarına qarşı törədilən hücumları kəskin şəkildə pisləyir
İranın Bakıdakı səfirliyi Azərbaycanın mülki obyektlərinə, eləcə də vətəndaşlarına qarşı törədilən hücumları kəskin şəkildə pisləyir.
İran səfirliyindən bildiriblər ki, Azərbaycan Respublikasının rəsmi mənbələri, o cümlədən Baş Prokurorluğun məlumatlarına əsasən, Dağlıq Qarabağ bölgəsi və yeddi ətraf rayonda Azərbaycan və Ermənistan arasında yeni toqquşma dalğası başlayan gündən etibarən çoxlu sayda Azərbaycan vətəndaşı, o cümlədən qadınlar və uşaqlar həlak olub, yaralanıb, eləcə də xeyli sayda mülki infrastruktur və obyektlər məhv edilib. Azərbaycan Respublikasının baş prokurorluq idarəsinin məlumatına görə, oktyabrın 3-ü səhərə qədər 19 günahsız insan öldürülüb, 63 nəfər yaralanıb, 44 mülki obyekt və infrastruktur, eləcə də 181 ev darmadağın olunub.
Bununla bağlı İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı (Bakı) səfirliyi, insan hüquqları və humanist beynəlxalq hüquqa riayətin zəruriliyini vurğulayaraq, Cenevrə Konvensiyası (1949), ona əlavə olunmuş protokollar (1977) da daxil olmaqla silahlı qarşıdurmanı tənzimləyən norma, prinsip və beynəlxalq qaydaları nəzərə çatdırır. Xüsusilə mülki əhalinin himayəsinə dair IV Cenevrə Konvensiyası, günahsız insanların hüquqlarının hər növ pozulması və mülki şəxslərin öldürülməsi, yaralanması, mülki binaların və obyektlərin dağıdılaraq ziyan vurulmasını qətiyyətlə pisləyir.
Sonda həyatını itirən şəxslərin yaxınlarına baş sağlığı verir, yaralananlara Allahdan şəfa diləyirik.

Посольство Ирана в Баку решительно осудило нападения на гражданские объекты и граждан Азербайджана
Посольство Исламской Республики Иран в Баку в сегодняшнем заявлении решительно осудило любое нарушение прав ни в чем не повинных людей, их ранение и убийство и повреждение общественных мест и гражданского имущества.
«По данным официальных источников в Азербайджанской Республике, включая офис генерального прокурора, с вспышкой нового витка конфликта между азербайджанской и армянской сторонами в Нагорно-Карабахском районе и семи прилегающих к нему районах, были убиты и ранены многие рядовые граждане Азербайджанской Республики, в том числе женщины и дети, были уничтожены многие гражданские объекты. В офисе генерального прокурора Азербайджанской Республики сообщили, что к утру 3 октября погибли 19 невинных граждан, были ранены 63 человека, и разрушены 44 гражданских места и объекта и 181 дом.
Посольство Исламской Республики Иран в Азербайджанской Республике, призывая к соблюдению прав человека и международного гуманитарного права, и напоминая о международных нормах и положениях, регулирующих вооруженный конфликт, включая Женевские конвенции (1949 г.) и Дополнительные протоколы к ним (1977 г.), и в частности четвертую Женевскую конвенцию о защите гражданского населения, решительно осуждает любое нарушение прав ни в чем не повинных людей и их ранение и убийство и повреждение общественных мест и гражданского имущества, и выражает соболезнование близким погибших", - говорится в сообщении посольства Ирана в Азербайджане.