Malayziya parlamenti Ermənistanın hərbi təxribatlarını kəskin şəkildə pisləyən bəyanat yayıb
Malayziya parlamentinin Nümayəndələr Palatasında Malayziya-Azərbaycan Parlamentlərarası dostluq qrupu tərəfindən Ermənistanın ölkəmizə qarşı davam edən hərbi təxribatlarını kəskin şəkildə pisləyən bəyanat yayılıb.
Sənəd dostluq qrupunun sədri Datuk Rosman Bin Datuk Haji İsli tərəfindən oktyabrın 1-də imzalanaraq Azərbaycanın Malayziyadakı səfirliyinə göndərilib.
Bəyanatın mətnində deyilir: “Biz - Malayziya Parlamentində Malayziya–Azərbaycan dostluq qrupunun üzvləri sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycana qarşı başlamış hücumları pisləyirik. Biz təcili olaraq Ermənistan hökumətinə çağırış edirik ki, beynəlxalq hüququn əsas qanunlarını, eləcə də beynəlxalq humanitar sənədlərdən irəli gələn fundamental tələbləri pozan hər bir cəhdini dayandırsın”.
Sənəddə qeyd edilir ki, Ermənistan hökuməti gücdən istifadəyə etmədən, eləcə də diplomatik səyləri artıraraq Azərbaycanla münaqişənin sülh yolu ilə nizamlanmasına nail olmaq üçün ən qısa zamanda konstruktiv danışıqlara başlamalıdır.
Bəyanatda, həmçinin deyilir: “Bizim dostluq qrupumuzun bütün üzvləri dərin təəssüf hissi keçirirlər ki, Ermənistanın yuxarıda qeyd olunan hücumları təkcə Cənubi Qafqazda sülh və rifaha qarşı deyil, eyni zamanda, bu il iyulun 23-də Malayziyanın BMT-yə üzv dövlətlərdən 171-nin səsini toplayaraq, beynəlxalq əməkdaşlığı və qarşılıqlı etimadı nəzərdə tutan “COVID-19 Pandemiyası dövründə Qlobal Atəşkəs üçün BMT Baş katibinin Müraciətinə Dəstək Bəyanatı” təşəbbüsünü də sarsıdıb”.
Bəyanatın sonunda münaqişə nəticəsində həyatını itirən şəxslərin ailələrinə başsağlığı verilib, yaralananlara şəfa arzulanıb.
Xatırladaq ki, sentyabrın 29-da Malayziya Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyən bəyanatla çıxış edib.

The Malaysian-Azerbaijani Parliamentarian Friendship Group in the House of Representatives of the Malaysian Parliament has issued a statement strongly condemning the ongoing military provocations of Armenia against our country.
"As the members of Malaysia - The Republic of Azerbaijan Friendship Group in the Parliament of Malaysia, we condemn attacks by the armed forces of Armenia launched on September 27, 2020 against Azerbaijan. We immediately urge the Government of Armenia to stop every single attempt violating basic imperatives of international law, as well as the fundamental demands of international humanitarian documents. Avoiding use of force and considering power of diplomatic efforts, the Government of Armenia must promptly follow constructive negotiations to achieve peaceful settlement of the conflict with Azerbaijan.
All members of our friendship group deeply regret that Armenia's above-mentioned offensive is not only against peace and prosperity in the region of South Caucasus, but also undermines Malaysia's very recent initiative dated June 23, 2020 by achieving support of 171 United Nations Member States, to launch a "Statement of Support to the UN Secretary-General's Appeal for a Global Ceasefire amid the COVID-19 Pandemic targeting international cooperation and mutual trust. Furthermore, we extend our condolences to the families of those killed, wishing a speedy recovery to the injured."