Kolumbiya Senatı Ermənistanın təcavüzünü pisləyib
Kolumbiya Senatının Xarici Əlaqələr daimi Komissiyası bu gün qəbul etdiyi bəyanatda sentyabrın 27-dən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı törətdiyi və mülkü əhali arasında itkilərə səbəb olan hücumları və təcavüzü pisləyib, eləcə də ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq qaydada tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına dəstəyini bir daha ifadə edib.
Sənəddə Kolumbiya Senatının adıçəkilən komissiyası tərəfindən təcavüzkar siyasətə son qoyulmasına, münaqişənin beynəlxalq hüquq, beynəlxalq humanitar hüquq çərçivəsində və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874, 884 saylı qətnamələrinin tətbiqi ilə həllinə çağırış edilir.
Bəyanatda beynəlxalq təşkilatlar Azərbaycan ərazisində yaşanan münaqişəyə münasibətdə daha ehtiyatlı davranmağa, ədalətli və qərəzsiz mövqedən çıxış etməyə çağırılır.
Sonda dost ölkə olaraq Kolumbiyanın Azərbaycan hökuməti və xalqına həyatını itirmiş şəhidlərə görə başsağlığı verdiyi bildirilir.

Сенат Колумбии осудил армянскую агрессию
Постоянный комитет сената Колумбии по иностранным делам осудил в заявлении от 1 октября нападения и агрессию вооруженных сил Армении против Азербайджана с 27 сентября, повлекшие за собой жертвы среди гражданского населения, а также выразил поддержку суверенитета, территориальной целостности и нерушимости международно признанных границ Азербайджана.
В документе сената Колумбии содержится призыв прекратить агрессивную политику и урегулировать конфликт в рамках международного права, международного гуманитарного права и с выполнением резолюций 822, 853, 874 и 884 Совета Безопасности ООН от 1993 года.
В своем заявлении сенат призвал международные организации действовать более осторожно и занять справедливую и беспристрастную позицию в отношении конфликта на территории Азербайджана.
В завершение Колумбия, как дружественная страна, выразила соболезнования правительству и народу Азербайджана в связи с погибшими шехидами.