Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini kobudcasına pozaraq Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı yaşayış məntəqələrini, mülki obyektləri, o cümlədən fərdi və çoxmənzilli yaşayış binalarını, təsərrüfatları ağır artilleriya qurğularından atəşə tutmağa davam edir. Bunun nəticəsində mülki obyektlərdə dağıntı və yanğınlar baş verir, dinc əhalinin, eləcə də dövlət əmlakına ciddi ziyan yetirilir.
Belə ki, sentyabrın 29-da Ermənistan silahlı qüvvələrinin atdığı mərmilər nəticəsində Tərtər rayonu, Şıxarx qəsəbəsi ərazisində yerləşən və "Azərişıq" ASC-yə məxsus transformatorda yanğın başlayıb. Lakin Fövqəladə Hallar Nazirliyi Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin müvafiq qüvvələrinin operativ müdaxiləsi sayəsində transformatorun qoruyucu açarı və giriş-çıxış kabeli 15p.m yansa da transformatorun özü yanğından mühafizə olunub. Bundan başqa, ötən gecə Ağdam rayonu, Əhmədağalı kəndində düşmən mərmisinin düşməsi nəticəsində vətəndaşa məxsus təsərrüfat obyektində yanğın baş verib, operativ müdaxilə sayəsində obyektin bir hissəsi və bitişik ev yanğından mühafizə olunub. Ağdam rayonu, Baharlı-1 qəsəbəsində yerləşən, vətəndaşa məxsus təsərrüfat obyektində də baş vermiş yanğın söndürülüb, obyektin bir hissəsi yanğından mühafizə olunub.
Həmçinin, ötən axşam və gecə saatlarında Ağdam rayonunun Əhmədağalı, Çəmənli, Sarıcalı kəndlərində fərdi yaşayış evləri və təsərrüfat obyektlərində, Tərtər rayonu, Əskipara kəndində təsərrüfat obyektlərində yanğınlar baş verib. Qeyd olunan ərazilər düşmən tərəfindən intensiv atəşə məruz qaldığından yanğınlara müdaxilə etmək mümkün olmayıb.
Ağdam rayonu, Baharlı-1 qəsəbəsində isə mərmi atılması nəticəsində evdə dağıntı olsa da yanğın baş verməyib.
Qeyd edək ki, düşmənin artilleriya atəşləri nəticəsində müxtəlif obyektlərə, o cümlədən mülki obyektlərə, fərdi və çoxmənzilli yaşayış evlərinə, təsərrüfatlara, infrastruktur obyektlərinə dəyən ziyanın, zərbələr nəticəsində baş verən yanğınların dərhal aradan qaldırılması üçün Fövqəladə Hallar Nazirliyi gücləndirilmiş iş rejimində fəaliyyət göstərir.

Сообщение пресс-службы МЧС от 30 сентября 2020 года:
«Вооруженные силы Армении, грубо нарушая нормы и принципы международного гуманитарного права, продолжают обстреливать азербайджанские густонаселенные пункты, гражданские объекты, в том числе индивидуальные и многоквартирные дома и хозяйства, с применением тяжелой артиллерии. В результате этого возникают разрушения и пожары, имуществу мирных жителей и государственной собственности наносится серьезный ущерб.
29 сентября в результате обстрела армянскими вооруженными силами загорелся трансформатор, принадлежащий ОАО «Азеришыг», расположенному в поселке Шихарх Тертерского района. Однако, благодаря оперативному вмешательству соответствующих сил Государственной Службы Пожарной Охраны Министерства по черезвычайным ситуациям, сам трансформатор был защищен от пожара, сгорели защитный выключатель и 15 пог.м кабеля ввода-вывода. Кроме того, в результате попадания вражеского снаряда в село Ахмедагали Агдамского района, минувшей ночью вспыхнул пожар на принадлежащем гражданину фермерском объекте. В результате оперативного вмешательства часть объекта и прилегающий к нему дом были защищены от огня. В поселке Бахарлы-1 Агдамского района произошел пожар в фермерском хозяйстве, принадлежащем гражданину, часть объекта была защищена от огня.
Также минувшим вечером и ночью возникли пожары в частных домах и фермерских хозяйствах в селах Ахмедагали, Чеменли, Сариджали Агдамского района, хозяйственных объектах в селе Аскипара Тертерского района. Из-за интенсивного огня противника, подвергнувшего артобстрелу эти территории, вмешательство с целью проведения там работ по пожаротушению не представлялось возможным.
В поселке Бахарлы-1 Агдамского района, несмотря на разрушение дома в результате обстрела, пожара не возникло.
Отметим, что в целях незамедлительного устранения ущерба, нанесенного в результате пожаров, вызванных вражеским артиллерийским огнем по различным объектам, в том числе гражданским объектам, индивидуальным и многоквартирным домам, фермерским хозяйствам, объектам инфраструктуры, Министерство по чрезвычайным ситуациям работает в усиленном режиме», - говорится в сообщении МЧС.