Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini kobudcasına pozaraq Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı yaşayış məntəqələrini, mülki obyektləri, o cümlədən fərdi və çoxmənzilli yaşayış binalarını, təsərrüfatları ağır artilleriya qurğularından atəşə tutmağa davam edir. Bunun nəticəsində mülki obyektlərdə dağıntı və yanğınlar baş verir, dinc əhalinin, eləcə də dövlət əmlakına ciddi ziyan yetirilir.
Belə ki, sentyabrın 29-da Ermənistan silahlı qüvvələrinin atdığı mərmilər nəticəsində Tərtər rayonu, Şıxarx qəsəbəsi ərazisində yerləşən və "Azərişıq" ASC-yə məxsus transformatorda yanğın başlayıb. Lakin Fövqəladə Hallar Nazirliyi Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin müvafiq qüvvələrinin operativ müdaxiləsi sayəsində transformatorun qoruyucu açarı və giriş-çıxış kabeli 15p.m yansa da transformatorun özü yanğından mühafizə olunub. Bundan başqa, ötən gecə Ağdam rayonu, Əhmədağalı kəndində düşmən mərmisinin düşməsi nəticəsində vətəndaşa məxsus təsərrüfat obyektində yanğın baş verib, operativ müdaxilə sayəsində obyektin bir hissəsi və bitişik ev yanğından mühafizə olunub. Ağdam rayonu, Baharlı-1 qəsəbəsində yerləşən, vətəndaşa məxsus təsərrüfat obyektində də baş vermiş yanğın söndürülüb, obyektin bir hissəsi yanğından mühafizə olunub.
Həmçinin, ötən axşam və gecə saatlarında Ağdam rayonunun Əhmədağalı, Çəmənli, Sarıcalı kəndlərində fərdi yaşayış evləri və təsərrüfat obyektlərində, Tərtər rayonu, Əskipara kəndində təsərrüfat obyektlərində yanğınlar baş verib. Qeyd olunan ərazilər düşmən tərəfindən intensiv atəşə məruz qaldığından yanğınlara müdaxilə etmək mümkün olmayıb.
Ağdam rayonu, Baharlı-1 qəsəbəsində isə mərmi atılması nəticəsində evdə dağıntı olsa da yanğın baş verməyib.
Qeyd edək ki, düşmənin artilleriya atəşləri nəticəsində müxtəlif obyektlərə, o cümlədən mülki obyektlərə, fərdi və çoxmənzilli yaşayış evlərinə, təsərrüfatlara, infrastruktur obyektlərinə dəyən ziyanın, zərbələr nəticəsində baş verən yanğınların dərhal aradan qaldırılması üçün Fövqəladə Hallar Nazirliyi gücləndirilmiş iş rejimində fəaliyyət göstərir.

Armenian armed forces continues shelling Azerbaijani settlements with high population density, civil facilities, including private and apartment buildings, households, using heavy artillery and violating the international humanitarian law norms and principles rudely. Consequently demolitions and fires occur in the civil facilities, civil population and state property are seriously damaged.
On September 29, 2020, the missiles threw by the Armenian armed forces caused fire in the electric transformer in the Shikharkh settlement of Tartar district and belonging to “Azerishiq” OJSC. The relevant forces of the State Fire Protection Service of the Ministry of Emergency Situations took proper measures quickly and although 15 p.m cable burnt, the transformer was protected from fire. Besides, as the result of a shell threw to the Ahmadaghali village of Aghdam district last night fire occurred in the household belonging to a citizen. Thanks to the quick measures, a part of the household and the adjacent house were protected from fire. The fire broken in the household belonging to a citizen in Baharli-1 settlement of Aghdam district was extinguished and a part of the household was protected from fire.
Last evening and night, fires also occurred in the houses and household facilities in Ahmadaghali, Chamanli, Sarijali villages of Aghdam district and household facilities in Askipara village of Tartar district. Due to the intensive shelling of the mentioned areas by the hostile intervening in the fires was impossible.
Although shelling the house in Baharli-1 settlement of Aghdam district by the hostile did not cause a fire, the house collapsed.
Note that, the Ministry of Emergency Situations operates in enhanced mode to immediately eliminate the damages and fires caused to various facilities, including civil facilities and private and apartment buildings, infrastructure facilities by the hostile’s artillery shelling.