İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı təxribat və hücumlarını kəskin şəkildə qınayır
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş Katibliyi Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini pozaraq Azərbaycana qarşı mülki insan tələfatına səbəb olan hücumlarını dərin narahatlıqla izləyir.
İƏT-in bununla bağlı yaydığı bəyanatda Baş Katibliyin Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribat və hücumlarını kəskin şəkildə qınadığı vurğulanır. Qeyd edilir ki, Baş Katiblik Azərbaycan Respublikası ilə həmrəyliyini bir daha ifadə edir, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının qərar və qətnamələrini, həmçinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrini xatırladaraq, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını, iki ölkə arasındakı münaqişənin Azərbaycanın suverenliyinə hörmətə, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına əsaslanan siyasi yolla həllinə nail olmaq üçün dialoqun qəbul edilməsini tələb edir.
Baş Katiblik şəhid olan Azərbaycan vətəndaşlarının ailələrinə, Azərbaycan hökumətinə və xalqına dərin hüznlə başsağlığı verir, yaralıların tezliklə sağalmasını diləyir.

Организация исламского сотрудничества решительно осуждает провокации и нападения вооруженных сил Армении на Азербайджан
Генеральный секретариат Организации исламского сотрудничества (ОИС) с глубокой обеспокоенностью наблюдает за нападениями вооруженных сил Армении на Азербайджан, нарушившими режим прекращения огня, которые привели к жертвам среди гражданского населения.
В распространенном по этому поводу заявлении ОИС подчеркивается, что Генеральный секретариат решительно осуждает провокации и нападения армянских вооруженных сил. Отмечается, что Генеральный секретариат еще раз выражает свою солидарность с Азербайджанской Республикой, напоминая о решениях и резолюциях Организации исламского сотрудничества, а также о соответствующих резолюциях Совета Безопасности ООН, призывающих к полному и безоговорочному выводу Армянские вооруженные силы с оккупированных территорий Азербайджана, решению конфликта между двумя странами с уважением к суверенитету Азербайджана, призывает к началу диалога для достижения политического решения, основанного на уважении, территориальной целостности и неприкосновенности его международно признанных границ.
«Генеральный секретариат выражает глубокие соболезнования семьям погибших граждан Азербайджана, правительству и народу Азербайджана и желает скорейшего выздоровления раненым», - говорится в заявлении.