TBMM-də təmsil olunan partiyalar Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi hücumlarını qınayıb
Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi hücumları ilə bağlı, Türkiyə Böyük Millət Məclisində təmsil olunan siyasi partiyalar olaraq, Ermənistan silahlı qüvvələrinin 27 sentyabr 2020-ci il tarixində Dağlıq Qarabağda atəşkəsi və beynəlxalq hüququ pozaraq ağır silahlarla Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrini və hərbçiləri hədəf alan hücumlarını ən sərt şəkildə qınayırıq.
Bu, Türkiyə Böyük Millət Məclisində təmsil olunan hakim Ədalət və İnkişaf Partiyası, Cümhuriyyət Xalq Partiyası, Milliyyətçi Hərəkat Partiyası və İyi Partiyanın birgə açıqlamasında əksini tapıb. Sənəddə bildirilir: “Bu son hücumlar Tovuzda törədilən hücumlardan sonra Ermənistanın bölgədə sülhə və sabitliyə ən böyük əngəl olduğunu ortaya qoyub. Biz beynəlxalq hüquqdan qaynaqlanan qanuni müdafiə haqqı çərçivəsində öz xalqını qorumaq və ərazi bütövlüyünü təmin etmək məqsədilə Azərbaycanın həyata keçirdiyi müdafiə tədbirlərini dəstəkləyirik.
Otuz ilə yaxındır ki, Dağlıq Qarabağ Ermənistanın işğalı altındadır. Bu haqsız işğalın aradan qaldırılması üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının və ATƏT-in qərarlarına uyğun şəkildə sülh məqsədli həll variantını dəstəklədiyimizi təkrar edirik. Beynəlxalq ictimaiyyəti bugünə qədər Ermənistanın işğalı və məsuliyyətsiz hücumları səbəbilə zərər görən Azərbaycanın yanında olmağa dəvət edirik.
Şəhid olan azərbaycanlı qardaşlarımıza Allahdan rəhmət diləyir, can Azərbaycana başsağlığı verir, yaralılara şəfa arzu edirik. Bir daha millətimizin həmrəylik iradəsi göstərdiyini vurğulayırıq”.

Партии, представленные в Великом национальном собрании Турции, осудили военные нападения Армении на Азербайджан
Что касается военных нападений Армении на Азербайджан, как политические партии, представленные в Великом национальном собрании Турции, мы решительно осуждаем нападения вооруженных сил Армении 27 сентября 2020 года в нарушение режима прекращения огня в Нагорном Карабахе и международного права, обстрел из тяжелого вооружения мирных населенных пунктов и военнослужащих Азербайджана.
Это нашло отражение в совместном заявлении правящей Партии справедливости и развития, Народно-республиканской партии, Партии националистического движения и «Хорошей партии», представленных в Великом национальном собрании Турции. В документе говорится: «Эти последние нападения показали, что Армения является самым большим препятствием для мира и стабильности в регионе после терактов в Товузе. Мы поддерживаем защитные меры, осуществляемые Азербайджаном для защиты своего народа и обеспечения территориальной целостности в рамках законного права на защиту, вытекающего из международного права.
Нагорный Карабах находится под оккупацией Армении уже почти тридцать лет. Мы подтверждаем, что поддерживаем мирное решение конфликта в соответствии с решениями Совета Безопасности ООН и ОБСЕ по ликвидации этой несправедливой оккупации. Мы призываем международное сообщество поддержать Азербайджан, понесший потери в результате оккупации и безответственных нападений Армении».