Türk Şurası Ermənistan ordusunun Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal çıxarılmasını tələb edir
Türk Şurası beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərinə dair öhdəliklərini bir daha təsdiq edir və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında tezliklə həll olunmasının vacibliyini bir daha vurğulayır.
Bu fikir Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (Türk Şurası) bəyanatında yer alıb. Baş katib Bağdad Amreyevin imzaladığı bəyanatda deyilir ki, Türk Şurası bu çərçivədə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul edilmiş müvafiq qətnamələrində Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş bütün ərazilərindən dərhal, qeyd-şərtsiz və tam çıxarılmasının tələb etdiyini xatırladır”.
Baş katib insan tələfatı ilə əlaqədar Azərbaycan xalqına başsağlığı verir və yaralananların tezliklə sağalmasını arzulayır.

Turkic Council: Armenia-Azerbaijan conflict must be settled on basis of sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan
“The Turkic Council reaffirms once again its commitments to the norms and principles of international law and reiterates the importance of the early settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict, on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan,” says a statement by Secretary General of the Turkic Council Baghdad Amreyev who expresses his deep concern on the military confrontation in the occupied territories of Azerbaijan.
“In this context, the Turkic Council reminds that the related resolutions of the UN Security Council adopted in 1993 demand an immediate, unconditional and full withdrawal of the armed forces of Armenia from all occupied territories of the Republic of Azerbaijan.
The Secretary General extends his condolences to the Azerbaijani people over loss of lives and wishes a speedy recovery of the injured,” the statement notes