Əfqanıstan Qarabağ münaqişəsi məsələsində Azərbaycanı dəstəkləyib
Əfqanıstan İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Dağlıq Qarabağ regionunda Ermənistan ilə Azərbaycan arasında davam edən toqquşmalara görə narahatlığını, bu münaqişə nəticəsində insan tələfatı və maddi itkilərlə əlaqədar təəssüfləndiyini bildirib.
Əfqanıstan xarici siyasət idarəsinin saytında dərc edilmiş sənəddə deyilir: “Dağlıq Qarabağ regionu beynəlxalq aləmdə Azərbaycanın tərkib hissəsi kimi tanınıb. Əfqanıstan Dağlıq Qarabağın işğalına son qoyulmasını tələb edir, Azərbaycan xalqının, Azərbaycan hökumətinin və dünyanın digər ölkələrinin bununla əlaqədar səylərini dəstəkləyir”.
Bəyanatda vurğulanır ki, Əfqanıstan XİN “atəşkəs rejimini bərpa etməyə və regionda çoxdan davam edən böhranı dinc yolla nizamlamağa çağırır”.

Афганистан поддержал Азербайджан в карабахском конфликте
Министерство иностранных дел Исламской Республики Афганистан выразило озабоченность продолжающимися ожесточенными столкновениями между Арменией и Азербайджаном в регионе Нагорного Карабаха, которые повлекли человеческие и материальные потери.
Об этом говорится в заявлении МИД страны.
«Нагорно-Карабахский регион получил международное признание как часть Азербайджана. Афганистан требует прекращения оккупации Нагорного Карабаха и поддерживает усилия народа и правительства Азербайджана и других стран мира в этом отношении», - отмечается в документе, которое опубликовано на сайте внешнеполитического ведомства Афганистана.
МИД Афганистана призывает «к восстановлению режима прекращения огня и урегулированию давнего кризиса в регионе мирным путем», подчеркивается в заявлении.