Çilinin “Infogate” xəbər agentliyi Azərbaycanın Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin baş müşaviri Vasif Hüseynovun “Azərbaycanın gücü təkcə döyüş meydanında deyil, həm də beynəlxalq hüquqdadır” sərlövhəli məqaləsini dərc edib.
Vasif Hüseynovun bu məqaləsində qeyd edildiyi kimi, Azərbaycan Ordusu Ermənistan silahlı qüvvələrinə sarsıdıcı zərbələr endirir, Azərbaycan Ordusunun əks-hücumlarının qarşısında durmağa Ermənistanın canlı qüvvəsi və hərbi texnikası çatmır, Azərbaycan özünün beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünün bərpasını tələb edir.
Məqalədə diqqətə çatdırılır ki, 1994-cü ilin mayında Rusiyanın vasitəçiliyi ilə birinci Qarabağ müharibəsinə son qoymuş atəşkəs barədə müqavilə bağlanandan 26 il sonra bu il sentyabrın 27-də Ermənistan və Azərbaycan arasında münaqişə yenidən genişlənərək az qala tammiqyaslı müharibəyə çevrildi. Münaqişənin eskalasiyası ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqların iflasa uğramasından sonra başlayıb. Bu gün Azərbaycan ölkənin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində öz ərazi bütövlüyünün bərpası tələbi ilə mübarizəni davam etdirir.

Infogate, a Chile-based news agency, has published an article entitled “Azerbaijan’s strength is not only on the battlefield, but it’s also in international law”.
The article by Vasif Huseynov, a senior adviser at the Baku-based Center of Analysis of International Relations (AIR Center), says that at a time when Armenian military forces have been dealt a significant blow and lack manpower and military equipment to resist Azerbaijan’s counter-offensive operation, Azerbaijan demands the restoration of its internationally recognized territorial integrity.
The author notes that 26 years after the Russia-brokered ceasefire agreement that ended the First Karabakh War in May 1994, on 27 September the territorial conflict between Armenia and Azerbaijan escalated again into an almost full-scale war.
“The new escalation came on the heels of the failure of the negotiations mediated by the Minsk Group of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) since the mid-1990s. Today, Azerbaijan demands the restoration of its internationally recognized territorial integrity,” Huseynov says.