Xorvatiyanın məşhur ictimai-siyasi “Nacional” jurnalında Azərbaycanın Xorvatiyadakı səfiri Fəxrəddin Qurbanovun müsahibəsi dərc olunub.
Səfir Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və səbəbləri barədə jurnala geniş məlumat verib. Diplomat Azərbaycan torpaqlarının təcavüzkar erməni qoşunları tərəfindən işğal edilməsi, 1 milyondan çox insanın qaçqın düşməsi və münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həlli ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin olduğu barədə danışıb. Ermənistan tərəfindən törədilən təxribatlar, o cümlədən erməni rəhbərliyinin yeni hərbi doktrinası barədə söz açıb. Son illərdə gedən danışıqların bir nəticə vermədiyi və beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Ermənistana lazımi təzyiqin edilməməsi səbəbindən münaqişənin hazırda yenidən qızışmasının baş verdiyi bildirilib. Ermənistan silahlı hücumunun təfərrüatları barədə məlumat verilib.
Eyni zamanda, Türkiyə və NATO ilə münasibətlərə dair suallara cavab verən səfir qeyd edib ki, Ermənistan tərəfinin bəyan etdiyi kimi guya Suriyadan gətirilən muzdluların Azərbaycan tərəfində vuruşması və başqa əsassız bəyanatların məqsədi digər ölkələri münaqişəyə cəlb etmək və Azərbaycana təzyiqləri artırmaqdır.

Ambassador of Azerbaijan to Croatia Fakhreddin Gurbanov’s interview was published in the leading Croatian social and political magazine "Nacional".
The ambassador provides extensive information about the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict and its causes. The diplomat also mentioned 4 resolutions of the UN Security Council regarding the occupation of Azerbaijani lands by Armenia, the displacement of more than 1 million people, and the resolution of the conflict within the framework of Azerbaijan's territorial integrity. He spoke about the provocations committed by Armenia, including the new military doctrine of the Armenian leadership. It was stated that the re-escalation of the conflict was due to the fact that the negotiations in recent years have not yielded any results and the lack of pressure on Armenia by the international community. Besides, the details of the Armenian armed attack were reported.
At the same time, answering the questions about the relations with Turkey and NATO, the ambassador noted that Armenia’s baseless claims on the involvement of the mercenaries from the Azerbaijani side aimed to involve other countries in the conflict and increase the pressure on Azerbaijan.