İspaniyanın Respublikaçı Aviatorlar Assosiasiyası Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz aktını qətiyyətlə qınayır
İspaniyanın Respublikaçı Aviatorlar Assosiasiyasından (Asociación de Aviadores de la República - ADAR) Azərbaycanın İspaniyadakı səfirliyinə daxil olmuş məktubda Ermənistan silahlı qüvvələrinin ölkəmizə qarşı təcavüzkar siyasəti qətiyyətlə qınanılır, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmək uğrunda apardığı haqlı mübarizədə Azərbaycana dəstək ifadə olunur.
Respublikaçı Aviatorlar Assosiasiyasının sədri Akilino Mata İspaniyada vətəndaş müharibəsi zamanı (1936-1939) Gəncə (həmin zaman Kirovabad) şəhərində yerləşən təlim mərkəzində təhsil almış ispan pilotların ailə üzvlərindən ibarət heyətlə birlikdə 2016-cı ildə Gəncə şəhərinə səfərlərini xoş təəssüratlarla xatırlayaraq, İkinci Dünya müharibəsi illərində Bakının müdafiəsində iştirak edən ispan aviatorlar, onların yaxınları üçün Azərbaycanın, xüsusilə Gəncənin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edir.
Məktubda Respublikaçı Aviatorlar Assosiasiyasının, ispan pilotların ailə üzvlərinin və yaxınlarının Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhə bölgəsindən kənarda yerləşən Gəncə şəhərini raket atəşinə tutmasından dərin sarsıntı keçirdiyi, bu təcavüz əməlinin qəbuledilməz olduğu vurğulanır.
“Ermənistanın növbəti hərbi təxribatı zamanı həlak olmuş mülki şəxslərin xatirəsini ehtiramla anırıq, münaqişənin tezliklə və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll edilməsinə dəstəyimizi ifadə edirik”, - deyə məktubda bildirilir.

The Republican Aviators Association of Spain (Asociación de Aviadores de la República - ADAR), in a letter addressed to the Embassy of Azerbaijan in Spain strongly condemns the aggressive policy of the Armenian armed forces against Azerbaijan, and supports Azerbaijan in its rightful struggle to restore its territorial integrity.
President of Spain-based Association of Republican Pilots Aquilino Mata Mier recalled with pleasant impressions his visit to the city of Ganja in 2016 with a delegation of family members of Spanish pilots who studied at the training center located in the city of Ganja (then Kirovabad) during the Spanish Civil War (1936-1939).
“The Republican Aviators Association, the family members and relatives of the Spanish pilots are deeply shocked by the missile fire of the Armenian armed forces on the city of Ganja, which is located far from the frontline, and consider this act of aggression unacceptable.
"We honor the memory of the civilians who died during the military provocation of Armenia, and express our support for the soonest resolution of the conflict within the framework of the territorial integrity of Azerbaijan”, says the letter.