Oktyabrın 17-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Gəncə şəhərini ballistik raket atəşinə tutması ilə əlaqədar kommunike ölkəmizin İspaniyadakı səfirliyi tərəfindən hazırlanıb və onun İspaniyanın kütləvi informasiya vasitələri arasında yayılması təmin edilib.
“Oktyabrın 17-də gecə saat 01:00 radələrində Ermənistan Azərbaycanın Gəncə şəhərinə ballistik raket hücumu həyata keçirib. Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzündən sonra ölkəmizin ikinci ən böyük şəhəri olan və cəbhə xəttindən çox uzaqda yerləşən Gəncəyə sayca üçüncü dəhşətli hücum mülki insan tələfatına səbəb olub. Nəticədə 12 mülki şəxs, o cümlədən 2 uşaq həyatını itirib, 40-dan çox insan ağır yaralanıb.
Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququ, eləcə də elan olunmuş humanitar atəşkəsi kobud şəkildə pozaraq, dinc insanların məqsədli şəkildə öldürülməsi müharibə cinayəti və insanlıq əleyhinə cinayətdir. Ermənistan rəhbərliyi bu cinayətə görə tam məsuliyyət daşıyır.
Ermənistanın davam edən təcavüzü və mülki insanlara qarşı qəddar hücumları dayandırılmalıdır. Beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın Azərbaycan xalqına qarşı bu qeyri-insani aktlarına göz yummamalıdır.
Azərbaycan tərəfi Ermənistanın onun mülki əhalisini hədəfə alan bu mənfur hücumlarını şiddətlə qınayır və işğalçı ölkədən müharibə cinayətlərinə son qoymasını tələb edir.
Terroru dövlət siyasəti vasitəsinə çevirən Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyi dinc əhalini raket atəşinə tutmaq qərarı verdiyinə görə məsuliyyət daşıyır. Azərbaycan bəyan edir ki, milli və beynəlxalq hüquq mexanizmlərindən istifadə etməklə cinayətkarların ədalət mühakiməsinə cəlb edilməsi təmin olunacaq”.

The Azerbaijani Embassy to Spain prepared a communique regarding the Armenian missile attack on Azerbaijan’s Ganja city on October 17 and sent it to various media outlets.
“On October 17, 2020, at around 01:00 am, Armenia launched a missile attack on Azerbaijan’s Ganja city. Following the recent Armenian aggression against Azerbaijan, the third missile attack on Azerbaijan’s second-largest city Ganja caused civilian losses. As a result, 12 civilians, including 2 minors were killed and more than 40 were injured.
With a blatant violation of norms and principles of international law, purposefully killing civilians is a war crime and a crime against humanity. The Armenian leadership bears full responsibility for these crimes.
Continuing Armenian aggression and attacks against civilians must be stopped. The international community must not turn a blind eye to Armenia’s inhumane actions against the Azerbaijani people.
The Azerbaijani side strongly condemns these heinous attacks by Armenia targeting its civilian population and demands to end these war crimes.
Turning terrorism into a state policy, the political-military leadership of Armenia bears full responsibility for targeting civilians. Azerbaijan announces that criminals will be brought to justice by using national and international legal mechanisms.”